Protokoll utskottssammanträde 2018/19:37
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2018/19:37
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:37 |
DATUM | 2019-05-14 |
TID | 11:00–11:05 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:36. | ||
Inkomna EU-dokument Inkomna EU-dokument anmäldes enligt bilaga 2. Utskottet beslutade enligt 7 kap. 12 § RO att begära överläggningar med regeringen, Utbildningsdepartementet, om:
| ||
Indelning i utgiftsområden (UbU4y) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:100 förslagspunkt 5 och en motion. Utskottet justerade yttrande 2018/19:UbU4y. M-ledamöterna anmälde en avvikande mening. SD-ledamöterna anmälde ett särskilt yttrande. | ||
Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 16 maj 2019 kl. 10.00. | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras torsdagen den 16 maj 2019 Gunilla Svantorp |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:37 | |||||||||||||||
§ 1-4 | |||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S), ordförande | X | ||||||||||||||||
Roger Haddad (L), förste vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Kristina Axén Olin (M), andre vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Pia Nilsson (S) | |||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | |||||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | X | ||||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | ||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | X | ||||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | ||||||||||||||||
Marie-Louise Hänel Sandström (M) | X | ||||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | ||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | X | ||||||||||||||||
Gudrun Brunegård (KD) | X | ||||||||||||||||
Tomas Kronståhl (S) | |||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | ||||||||||||||||
Gustav Fridolin (MP) | X | ||||||||||||||||
Mats Persson (L) | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | X | ||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | X | ||||||||||||||||
Malin Larsson (S) | |||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | O | ||||||||||||||||
Mattias Vepsä (S) | X | ||||||||||||||||
Ulrika Heie (C) | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | |||||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | |||||||||||||||||
Ebba Hermansson (SD) | |||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | |||||||||||||||||
Leila Ali-Elmi (MP) | |||||||||||||||||
Saila Quicklund (M) | |||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Joar Forssell (L) | |||||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | |||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | |||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | |||||||||||||||||
Pia Steensland (KD) | |||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | |||||||||||||||||
Alice Bah Kuhnke (MP) | |||||||||||||||||
Åsa Lindestam (S) | |||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||
Henrik Edin (L) | |||||||||||||||||
Marie Axelsson (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.