Protokoll utskottssammanträde 2018/19:40
Utskottens protokollKulturutskottets protokoll 2018/19:40
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
KULTURUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:40 |
DATUM | Tisdagen den 28 maj 2019 |
TID | Kl. 11.00–11.30 |
NÄRVARANDE | Se bilaga |
§ 1 | Justering av protokoll | |
Justerades protokoll 2018/19:39 av den 16 maj 2019. | ||
§ 2 | Information från Riksantikvarieämbetet | |
Överantikvarie Knut Weibull och utredare Lisa af Edholm, Riksantikvarieämbetet, informerade i kyrkoantikvariska frågor (skrivelse 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet). Den politiske sekreteraren Karl Efraimsson (SD) och en medföljande praktikant till John Weinerhall (M) närvarade under denna punkt. | ||
§ 3 | Övriga frågor | |
Kanslichefen informerade om planeringen för bl.a. en kommande proposition om public service och skrivelsen om det kyrkliga kulturarvet, från regeringen. | ||
§ 4 | Nästa sammanträde | |
Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen | ||
Vid protokollet Charlotte Rundelius Justeras Christer Nylander Bilaga Närvaroförteckning |
| Bilaga | ||||||||||||||||
§§ | 1–4 | ||||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||
Christer Nylander (L), ordf. | D | ||||||||||||||||
Vasiliki Tsouplaki (V), förste vice ordf. | D | ||||||||||||||||
Lotta Finstorp (M), andre vice ordf. | D | ||||||||||||||||
Lawen Redar (S), tredje vice ordf. | D | ||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | D | ||||||||||||||||
Annicka Engblom (M) | N | ||||||||||||||||
Aron Emilsson (SD) | D | ||||||||||||||||
Lars Mejern Larsson (S) | – | ||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | D | ||||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | D | ||||||||||||||||
Angelika Bengtsson (SD) | D | ||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | D | ||||||||||||||||
Roland Utbult (KD) | D | ||||||||||||||||
Åsa Karlsson (S) | D | ||||||||||||||||
Jonas Andersson i Linköping (SD) | D | ||||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | D | ||||||||||||||||
Viktor Wärnick (M) | D | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Azadeh Rojhan Gustafsson (S) | D | ||||||||||||||||
John Weinerhall (M) | D | ||||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | |||||||||||||||||
Marta Obminska (M) | |||||||||||||||||
Cassandra Sundin (SD) | N | ||||||||||||||||
Pyry Niemi (S) | |||||||||||||||||
Peter Helander (C) | |||||||||||||||||
Jon Thorbjörnson (V) | |||||||||||||||||
Ulrika Jörgensen (M) | |||||||||||||||||
Mattias Karlsson i Norrhult (SD) | |||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | |||||||||||||||||
Vakant | |||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | |||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | |||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | |||||||||||||||||
Emma Hult (MP) | |||||||||||||||||
Louise Meijer (M) | |||||||||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | |||||||||||||||||
Sara Seppälä (SD) | |||||||||||||||||
Bengt Eliasson (L) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Jonny Cato Hansson (C) | |||||||||||||||||
Momodou Malcolm Jallow (V) | |||||||||||||||||
Vakant | |||||||||||||||||
Michael Anefur (KD) | |||||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | |||||||||||||||||
Sara Heikkinen Breitholtz (S) | |||||||||||||||||
Helena Bouveng (M) | |||||||||||||||||
Anmärkning: I kolumn N anges vilka ledamöter som har deltagit i handläggningen. I kolumn V anges i förekommande fall hur resp. ledamot har voterat. D=Närvarande och deltagit i beslutet. N=Närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.