Protokoll utskottssammanträde 2019/20:10
Utskottens protokollNäringsutskottets protokoll 2019/20:10
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:10 |
DATUM | 2019-11-19 |
TID | 11.00–11.40 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:9. |
§ 2 | Elmarknadshubben Statsrådet Anders Ygeman, åtföljd av medarbetare från Infrastrukturdepartementet, lämnade information om den s.k. elmarknadshubben. |
§ 3 | El- och effektsituationen i olika delar av landet Statsrådet Anders Ygeman, åtföljd av medarbetare från Infrastrukturdepartementet, lämnade information om el- och effektsituationen i olika delar av landet. |
§ 4 | Anmälan av inkomna skrivelser Anmäldes inkomna skrivelser (enligt bilaga 2). Skrivelserna lades till handlingarna. |
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 21 november kl. 10.00. |
Vid protokollet Bibi Junttila Justeras den 21 november 2019 Lars Hjälmered |
NÄRINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2019/20:10 | ||||||||||||||||
§ 1-5 | ||||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||||
Lars Hjälmered (M), ordf. | X | |||||||||||||||||
Helene Hellmark Knutsson (S), v. ordf. | X | |||||||||||||||||
Mattias Jonsson (S) | ||||||||||||||||||
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) | ||||||||||||||||||
Mattias Bäckström Johansson (SD) | X | |||||||||||||||||
Monica Haider (S) | ||||||||||||||||||
Helena Lindahl (C) | X | |||||||||||||||||
Birger Lahti (V) | X | |||||||||||||||||
Lotta Olsson (M) | X | |||||||||||||||||
Tobias Andersson (SD) | X | |||||||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | X | |||||||||||||||||
Camilla Brodin (KD) | X | |||||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) | X | |||||||||||||||||
Arman Teimouri (L) | X | |||||||||||||||||
Eric Palmqvist (SD) | ||||||||||||||||||
Lorentz Tovatt (MP) | X | |||||||||||||||||
Peter Helander (C) | O | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Patrik Engström (S) | ||||||||||||||||||
Ann-Sofie Lifvenhage (M) | X | |||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | ||||||||||||||||||
Vakant (M) | ||||||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | ||||||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | X | |||||||||||||||||
Per Schöldberg (C) | O | |||||||||||||||||
Lorena Delgado Varas (V) | O | |||||||||||||||||
Åsa Coenraads (M) | ||||||||||||||||||
Anne Oskarsson (SD) | ||||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | ||||||||||||||||||
Vakant (KD) | ||||||||||||||||||
Isak From (S) | X | |||||||||||||||||
Helena Gellerman (L) | ||||||||||||||||||
Yasmine Eriksson (SD) | ||||||||||||||||||
Elisabeth Falkhaven (MP) | ||||||||||||||||||
Marléne Lund Kopparklint (M) | ||||||||||||||||||
Gulan Avci (L) | ||||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||||
Maria Gardfjell (MP) | ||||||||||||||||||
Staffan Eklöf (SD) | ||||||||||||||||||
Ann-Christine From Utterstedt (SD) | ||||||||||||||||||
Rickard Nordin (C) | X | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | ||||||||||||||||||
Hampus Hagman (KD) | ||||||||||||||||||
Kjell-Arne Ottosson (KD) | ||||||||||||||||||
Daniel Andersson (S) | ||||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | ||||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | ||||||||||||||||||
Amanda Palmstiena (MP) | ||||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.