Protokoll utskottssammanträde 2019/20:1
Utskottens protokollJustitieutskottets protokoll 2019/20:1
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:1 |
DATUM | 2019-09-19 |
TID | 10.00-10.10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Tillsyn över och ingripanden mot advokater och advokatbolag vid tillämpning av penningtvättslagen (JuU2) Utskottet behandlade proposition 2018/19:125. Ärendet bordlades. | |
§ 2 | EU-frågor Inkomna EU-dokument anmäldes, se bilaga 2. | |
§ 3 | Kanslimeddelanden Inkomna skrivelser anmäldes, bilaga 3. | |
§ 4 | Nästa sammanträde Torsdagen den 26 september 2019 kl. 10.00. | |
Vid protokollet Virpi Torkkola Justeras den 26 september 2019 Fredrik Lundh Sammeli |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2019/20:1 | |||||||||||||||
§ 1-4 | § | ||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), ordf. | X | ||||||||||||||||
Andreas Carlson (KD) vice ordf. | X | ||||||||||||||||
Johan Forssell (M) | - | ||||||||||||||||
Petter Löberg (S) | X | ||||||||||||||||
Magdalena Schröder (M) | X | ||||||||||||||||
Adam Marttinen (SD) | X | ||||||||||||||||
Maria Strömkvist (S) | X | ||||||||||||||||
Johan Hedin (C) | X | ||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | X | ||||||||||||||||
Ellen Juntti (M) | X | ||||||||||||||||
Katja Nyberg (SD) | X | ||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | X | ||||||||||||||||
Carina Ödebrink (S) | X | ||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | - | ||||||||||||||||
Henrik Vinge (SD) | - | ||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | X | ||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | O | ||||||||||||||||
Mikael Damsgaard (M) | X | ||||||||||||||||
Hans Hoff (S) | |||||||||||||||||
Sten Bergheden (M) | |||||||||||||||||
Bo Broman (SD) | X | ||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | |||||||||||||||||
Jonny Cato (C) | |||||||||||||||||
Jessica Thunander (V) | |||||||||||||||||
David Josefsson (M) | |||||||||||||||||
Per Söderlund (SD) | |||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Robert Halef (KD) | |||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | |||||||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | |||||||||||||||||
Karolina Skog (MP) | |||||||||||||||||
Cecilie Tenfjord Toftby (M) | |||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | |||||||||||||||||
Richard Jomshoff (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Pernilla Stålhammar (MP) | |||||||||||||||||
Helena Vilhelmsson (C) | |||||||||||||||||
Hanna Gunnarsson (V) | |||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||
Tuve Skånberg (KD) | |||||||||||||||||
Lars Thomsson (C) | |||||||||||||||||
Mattias Ottosson (S) | |||||||||||||||||
Mattias Vepsä (S) | |||||||||||||||||
Elsemarie Bjellqvist (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som har varit närvarande Förteckningen uppdat. 2019-09-05 |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.