Protokoll utskottssammanträde 2019/20:33
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2019/20:33
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:33 |
DATUM | 2020-03-18 |
TID | 15:00–15:05 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:32. | ||
Anmälningar Inkomna skrivelser anmäldes enligt bilaga 2. | ||
Lag om tillfällig stängning av verksamheter på skolområdet vid extraordinära händelser i fredstid (UbU25) Utskottet fortsatte behandlingen av fråga om utskottsinitiativ om lag om tillfällig stängning av verksamheter på skolområdet vid extraordinära händelser i fredstid. Utskottet justerade betänkande 2019/20:UbU25. Paragrafen förklarades omedelbart justerad. | ||
Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 26 mars 2020. | ||
Tack till kansliet Ordföranden framförde ett varmt tack till kansliet för ett gediget arbete med betänkandet Lag om tillfällig stängning av verksamheter på skolområdet vid extraordinära händelser i fredstid (UbU25). | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras torsdagen den 26 mars 2020 Gunilla Svantorp |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2019/20:33 | |||||||||||||||
§ 1-5 | |||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S), ordförande | X | ||||||||||||||||
Roger Haddad (L), förste vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Kristina Axén Olin (M), andre vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Pia Nilsson (S) | X | ||||||||||||||||
Lars Püss (M) | |||||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | X | ||||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | ||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | X | ||||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | ||||||||||||||||
Marie-Louise Hänel Sandström (M) | |||||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | ||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | |||||||||||||||||
Gudrun Brunegård (KD) | X | ||||||||||||||||
Tomas Kronståhl (S) | |||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | ||||||||||||||||
Annika Hirvonen Falk (MP) | |||||||||||||||||
Maria Nilsson (L) | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | X | ||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | |||||||||||||||||
Malin Larsson (S) | X | ||||||||||||||||
Johan Hultberg (M) | |||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | |||||||||||||||||
Aylin Fazelian (S) | |||||||||||||||||
Ulrika Heie (C) | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | |||||||||||||||||
Ulrika Heindorff (M) | |||||||||||||||||
Ebba Hermansson (SD) | |||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | |||||||||||||||||
Leila Ali-Elmi (MP) | |||||||||||||||||
Ann-Britt Åsebol (M) | |||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Joar Forssell (L) | |||||||||||||||||
Mats Berglund (MP) | X | ||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | |||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | |||||||||||||||||
Pia Steensland (KD) | |||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | |||||||||||||||||
Anna Sibinska (MP) | |||||||||||||||||
Åsa Lindestam (S) | |||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||
Lotta Finstorp (M) | X | ||||||||||||||||
Arin Karapet (M) | X | ||||||||||||||||
Inga-Lill Sjöblom (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.