Protokoll utskottssammanträde 2019/20:34
Utskottens protokollNäringsutskottets protokoll 2019/20:34
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:34 |
DATUM | 2020-04-28 |
TID | 14.00–14.50 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Medgivande att vara uppkopplade via Skype
Denna paragraf förklarades omedelbart justerad |
§ 2 | Effekter av coronapandemin på Swedavias ekonomi och verksamhet och åtgärder med anledning av dessa Verkställande direktör Jonas Abrahamsson, Swedavia, var uppkopplade via Skype och lämnade information och svarade på frågor om effekter av coronapandemin på Swedavias ekonomi och verksamhet och åtgärder med anledning av dessa. Vid sammanträdet närvarade även chefen för public affairs Fredrik Elgh, Swedavia, via Skype. |
§ 3 | Sammanträde vid arbetsplenum Utskottet beslutade om att sammanträda samtidigt som arbetsplenum i kammaren onsdagen den 29 april kl. 10.30. |
§ 4 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:33. |
§ 5 | Nästa sammanträde Utskottet noterade att nästa sammanträde ska äga rum onsdagen den 29 april kl. 10.30 |
Vid protokollet Bibi Junttila Justeras den 29 april 2020 Lars Hjälmered |
NÄRINGSUTSKOTTET | FÖRTECKNING ÖVER LEDAMÖTER | Bilaga 1 till protokoll 2019/20:34 | |||||||||||||||
§ 1–2 | § 3–5 | ||||||||||||||||
N/U | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Lars Hjälmered (M), ordf. | X | X | |||||||||||||||
Helene Hellmark Knutsson (S), v. ordf. | X | X | |||||||||||||||
Mattias Jonsson (S) | U | U | |||||||||||||||
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) | U | U | |||||||||||||||
Mattias Bäckström Johansson (SD) | |||||||||||||||||
Monica Haider (S) | U | U | |||||||||||||||
Helena Lindahl (C) | U | U | |||||||||||||||
Birger Lahti (V) | U | U | |||||||||||||||
Lotta Olsson (M) | U | U | |||||||||||||||
Tobias Andersson (SD) | |||||||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | |||||||||||||||||
Camilla Brodin (KD) | X | X | |||||||||||||||
Åsa Eriksson (S) | U | ||||||||||||||||
Arman Teimouri (L) | U | U | |||||||||||||||
Eric Palmqvist (SD) | U | U | |||||||||||||||
Lorentz Tovatt (MP) | U | U | |||||||||||||||
Peter Helander (C) | U | U | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Patrik Engström (S) | U | ||||||||||||||||
Helena Antoni (M) | U | U | |||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | |||||||||||||||||
Vakant (M) | |||||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | U | U | |||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | |||||||||||||||||
Per Schöldberg (C) | U | ||||||||||||||||
Lorena Delgado Varas (V) | U | U | |||||||||||||||
Åsa Coenraads (M) | |||||||||||||||||
Anne Oskarsson (SD) | |||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | |||||||||||||||||
Vakant (KD) | |||||||||||||||||
Isak From (S) | |||||||||||||||||
Helena Gellerman (L) | |||||||||||||||||
Yasmine Eriksson (SD) | |||||||||||||||||
Elisabeth Falkhaven (MP) | |||||||||||||||||
Marléne Lund Kopparklint (M) | |||||||||||||||||
Gulan Avci (L) | |||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | |||||||||||||||||
Maria Gardfjell (MP) | |||||||||||||||||
Staffan Eklöf (SD) | |||||||||||||||||
Ann-Christine From Utterstedt (SD) | |||||||||||||||||
Rickard Nordin (C) | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | |||||||||||||||||
Hampus Hagman (KD) | |||||||||||||||||
Kjell-Arne Ottosson (KD) | |||||||||||||||||
Daniel Andersson (S) | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | |||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | |||||||||||||||||
Amanda Palmstierna (MP) | |||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | U | U | |||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande | ||||||||||||||||
U = ledamöter som varit uppkopplade via Skype |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.