Särskilt protokoll utskottssammanträde 2023/24:45
KU:s särskilda protokollKonstitutionsutskottets särskilda protokoll 2023/24:45
RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET |
SÄRSKILT PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2023/24:45 |
DATUM | 2024-05-13 |
TID | 13.08–15.00 17.21–18.37 |
NÄRVARANDE | Se bilaga |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade särskilt protokoll 2023/24:44. | |
§ 2 | Anmälningar Kanslichefen anmälde att följande granskningsanmälningar hade inkommit:
| |
§ 3 | Pressträff Utskottet beslutade att en pressträff med anledning av justeringen av betänkande 2023/24:KU20 ska äga rum torsdagen den 30 maj 2024. | |
§ 4 | Genomgång av vårens granskningsärenden Utskottet behandlade granskningsärendena. Ärendena bordlades. | |
§ 5 | Ajournering Utskottet beslutade att ajournera sammanträdet. | |
§ 6 | Genomgång av vårens granskningsärenden Utskottet återupptog behandlingen av granskningsärendena. Ärendena bordlades. | |
§ 7 | Ajournering Utskottet beslutade att ajournera sammanträdet. | |
§ 8 | Genomgång av vårens granskningsärenden Utskottet återupptog behandlingen av granskningsärendena. Ärendena bordlades. | |
§ 9 | Ordförandebyte Ordföranden Ida Karkiainen lämnade sammanträdet och vice ordföranden Erik Ottoson övertog ledningen av sammanträdet. | |
§ 10 | Genomgång av vårens granskningsärenden Utskottet behandlade granskningsärende 2. Ärendet bordlades. | |
Vid protokollet Justerat 2024-05-16 Ida Karkiainen |
KONSTITUTIONSUTSKOTTET (Kompletteringsval 2024-04-02) | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga till särskilt protokoll 2023/24:45 | ||||||||||||||||
§ 1–8 | § 9–10 | § | § | § | § | § | § | |||||||||||
LEDAMÖTER | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | ||
Ida Karkiainen (S) ordf. | X | – | ||||||||||||||||
Erik Ottoson (M) v. ordf. | X | X | ||||||||||||||||
Matheus Enholm (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Hans Ekström (S) | X | X | ||||||||||||||||
Fredrik Lindahl (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Mirja Räihä (S) | X | X | ||||||||||||||||
Ulrik Nilsson (M) | X | X | ||||||||||||||||
Per-Arne Håkansson (S) | X | X | ||||||||||||||||
Malin Danielsson (L) | X | X | ||||||||||||||||
Amalia Rud Stenlöf (S) | – | – | ||||||||||||||||
Susanne Nordström (M) | X | X | ||||||||||||||||
Jessica Wetterling (V) | X | X | ||||||||||||||||
Gudrun Brunegård (KD) | X | X | ||||||||||||||||
Malin Björk (C) | X | X | ||||||||||||||||
Lars Engsund (M) | X | X | ||||||||||||||||
Jan Riise (MP) | X | X | ||||||||||||||||
Lars Johnsson (M) | X | X | ||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Lars Andersson (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Peter Hedberg (S) | X | X | ||||||||||||||||
Charlotte Nordström (M) | ||||||||||||||||||
Erik Ezelius (S) | ||||||||||||||||||
Victoria Tiblom (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Ingela Nylund Watz (S) | ||||||||||||||||||
Caroline Högström (M) | ||||||||||||||||||
Björn Wiechel (S) | ||||||||||||||||||
Leonid Yurkovskiy (SD) | ||||||||||||||||||
Gunilla Carlsson (S) | ||||||||||||||||||
Carl Nordblom (M) | ||||||||||||||||||
Vasiliki Tsouplaki (V) | ||||||||||||||||||
Mikael Oscarsson (KD) | ||||||||||||||||||
Catarina Deremar (C) | ||||||||||||||||||
Sara-Lena Bjälkö (SD) | ||||||||||||||||||
Amanda Lind (MP) | ||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | ||||||||||||||||||
Mats Arkhem (SD) | ||||||||||||||||||
Vakant | ||||||||||||||||||
Christofer Bergenblock (C) | ||||||||||||||||||
Larry Söder (KD) | ||||||||||||||||||
Magnus Berntsson (KD) | ||||||||||||||||||
Camilla Hansén (MP) | ||||||||||||||||||
Fredrik Malm (L) | ||||||||||||||||||
Martin Melin (L) | ||||||||||||||||||
Rasmus Ling (MP) | ||||||||||||||||||
Patrik Björck (S) | ||||||||||||||||||
Samuel Gonzalez Westling (V) | X | X | ||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | ||||||||||||||||||
Matilda Ernkrans (S) | ||||||||||||||||||
Mariya Voyvodova (S) | X | X | ||||||||||||||||
Eleonore Lundkvist (M) | ||||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||||
R = omröstning med rösträkning | O = ledamöter som varit närvarande men inte deltagit |