Onsdag den 15 maj 2024
TalarlistaKammarens talarlista 2024-05-15
Talarlistor
I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.
Kl. |
|
Arbetsplenum | |
|
16.00 |
|
Votering |
______________________________________________________________________________
Nr |
|
Anmäld tid (min.) |
Ackumulerad tid | ||||
20 |
Utrikesutskottets betänkande UU10 |
|
| ||||
|
Verksamheten i Europeiska unionen under 2023 |
|
| ||||
|
1 |
Rasmus Giertz (SD) |
8 |
| |||
|
2 |
Linnéa Wickman (S) |
8 |
| |||
|
3 |
Ann-Sofie Alm (M) |
8 |
| |||
|
4 |
Håkan Svenneling (V) |
8 |
| |||
|
5 |
Kerstin Lundgren (C) |
8 |
| |||
|
6 |
Magnus Berntsson (KD) |
8 |
| |||
|
7 |
Jacob Risberg (MP) |
8 |
| |||
|
8 |
Elin Nilsson (L) |
8 |
| |||
|
9 |
Statsrådet Jessika Roswall (M) |
12 |
| |||
|
10 |
Markus Wiechel (SD) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.24 |
1.24 | |||
21 |
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU7 |
|
| ||||
|
Integration |
|
| ||||
|
1 |
Ann-Christine Frohm (SD) |
8 |
| |||
|
2 |
Serkan Köse (S) |
8 |
| |||
|
3 |
Arin Karapet (M) |
8 |
| |||
|
4 |
Tony Haddou (V) |
8 |
| |||
|
5 |
Magnus Jacobsson (KD) |
8 |
| |||
|
6 |
Jonny Cato (C) |
8 |
| |||
|
7 |
Camilla Mårtensen (L) |
6 |
| |||
|
8 |
Leila Ali Elmi (MP) |
8 |
| |||
|
9 |
Sofia Amloh (S) |
4 |
| |||
|
10 |
Ciczie Weidby (V) |
4 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.10 |
2.34 | |||
22 |
Justitieutskottets utlåtande JuU22 |
|
| ||||
|
EU:s färdplan för att bekämpa narkotikahandel och organiserad brottslighet |
|
| ||||
|
1 |
Petter Löberg (S) |
6 |
| |||
|
2 |
Gudrun Nordborg (V) |
4 |
| |||
|
3 |
Adam Marttinen (SD) |
4 |
| |||
|
4 |
Mikael Damsgaard (M) |
6 |
| |||
|
5 |
Ulrika Liljeberg (C) |
6 |
| |||
|
6 |
Torsten Elofsson (KD) |
6 |
| |||
|
7 |
Martin Melin (L) |
4 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.36 |
3.10 | |||
23 |
Utbildningsutskottets betänkande UbU10 |
|
| ||||
|
Grundläggande om utbildning |
|
| ||||
|
1 |
Fredrik Malm (L) |
8 |
| |||
|
2 |
Paula Örn (S) |
8 |
| |||
|
3 |
Noria Manouchi (M) |
8 |
| |||
|
4 |
Jörgen Grubb (SD) |
8 |
| |||
|
5 |
Mathias Bengtsson (KD) |
8 |
| |||
|
6 |
Daniel Riazat (V) |
12 |
| |||
|
7 |
Anna Lasses (C) |
8 |
| |||
|
8 |
Camilla Hansén (MP) |
8 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
1.08 |
4.18 | |||
24 |
Socialutskottets betänkande SoU21 |
|
| ||||
|
Kompetensförsörjning, e-hälsa och beredskap |
|
| ||||
|
1 |
Thomas Ragnarsson (M) |
8 |
| |||
|
2 |
Anna Vikström (S) |
8 |
| |||
|
3 |
Liza-Maria Norlin (KD) |
6 |
| |||
|
4 |
Linda Lindberg (SD) |
8 |
| |||
|
5 |
Lina Nordquist (L) |
6 |
| |||
|
6 |
Karin Rågsjö (V) |
8 |
| |||
|
7 |
Anders W Jonsson (C) |
6 |
| |||
|
8 |
Ulrika Westerlund (MP) |
6 |
| |||
|
|
|
____ |
____ | |||
|
|
|
0.56 |
5.14 | |||
|
Totalt anmäld tid 5 tim. 14 min. | ||||||
|
–––––––––––––––––––––––––––– | ||||||
Talarlistor
I talarlistorna står det vilka ledamöter som på förhand har anmält att de vill tala under kammarens sammanträden.