Protokoll utskottssammanträde 2023/24:50
Utskottens protokollSocialutskottets protokoll 2023/24:50
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN SOCIALUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2023/24:50 |
DATUM | 2024-05-21 |
TID | 11.00–11.10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2023/24:49. |
§ 2 | Socialtjänstens ansvar för våldsutsatta m.m. (SoU19) Utskottet fortsatte beredningen av motioner om socialtjänstens ansvar för våldsutsatta m.m. Ärendet bordlades. |
§ 3 | Socialtjänstens arbete (SoU17) Utskottet fortsatte beredningen av motioner om socialtjänstens arbete. Ärendet bordlades. |
§ 4 | Inkomna skrivelser Skrivelse för kännedom anmäldes. |
§ 5 | Övriga frågor Kanslichefen informerade om arbetsplanen. |
§ 6 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum torsdagen den 23 maj 2024 kl. 10.00. |
Vid protokollet Justeras den 23 maj Fredrik Lundh Sammeli |
SOCIALUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 | |||||||||||||||||
§ 1-6 | § | § | § | § | § | § | § | ||||||||||||
LEDAMÖTER | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | N | R | |||
Christian Carlsson (KD), ordf. | |||||||||||||||||||
Fredrik Lundh Sammeli (S), vice ordf. | X | ||||||||||||||||||
Carina Ståhl Herrstedt (SD) | X | ||||||||||||||||||
Johan Hultberg (M) | X | ||||||||||||||||||
Yasmine Bladelius (S) | X | ||||||||||||||||||
Carita Boulwén (SD) | X | ||||||||||||||||||
Mikael Dahlqvist (S) | X | ||||||||||||||||||
Jesper Skalberg Karlsson (M) | X | ||||||||||||||||||
Anna Vikström (S) | X | ||||||||||||||||||
Angelika Bengtsson (SD) | |||||||||||||||||||
Gustaf Lantz (S) | X | ||||||||||||||||||
Malin Höglund (M) | X | ||||||||||||||||||
Karin Rågsjö (V) | X | ||||||||||||||||||
Christofer Bergenblock (C) | X | ||||||||||||||||||
Mona Olin (SD) | X | ||||||||||||||||||
Ulrika Westerlund (MP) | X | ||||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | X | ||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||||
Leonid Yurkovskiy (SD) | X | ||||||||||||||||||
Karin Sundin (S) | O | ||||||||||||||||||
Thomas Ragnarsson (M) | O | ||||||||||||||||||
Dzenan Cisija (S) | |||||||||||||||||||
Vakant (SD) | |||||||||||||||||||
Mats Wiking (S) | |||||||||||||||||||
Marie-Louise Hänel Sandström (M) | |||||||||||||||||||
Heléne Björklund (S) | |||||||||||||||||||
Anna-Lena Hedberg (SD) | |||||||||||||||||||
Ewa Pihl Krabbe (S) | |||||||||||||||||||
Crister Carlsson (M) | |||||||||||||||||||
Maj Karlsson (V) | |||||||||||||||||||
Dan Hovskär (KD) | X | ||||||||||||||||||
Anders W Jonsson (C) | |||||||||||||||||||
Malin Danielsson (L) | |||||||||||||||||||
Katarina Luhr (MP) | |||||||||||||||||||
John E Weinerhall (M) | |||||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | |||||||||||||||||||
Erik Hellsborn (SD) | |||||||||||||||||||
Linda W Snecker (V) | |||||||||||||||||||
Martina Johansson (C) | |||||||||||||||||||
Yusuf Aydin (KD) | |||||||||||||||||||
Camilla Rinaldo Miller (KD) | |||||||||||||||||||
Leila Ali Elmi (MP) | |||||||||||||||||||
Amanda Palmstierna (MP) | |||||||||||||||||||
Gulan Avci (L) | |||||||||||||||||||
Jakob Olofsgård (L) | |||||||||||||||||||
Nadja Awad (V) | |||||||||||||||||||
Mona Smedman (C) | |||||||||||||||||||
EXTRA SUPPLEANT | |||||||||||||||||||
Liza-Maria Norlin (KD) | |||||||||||||||||||
Unni Björnerfors (SD) | O | ||||||||||||||||||
N = närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||||
R = omröstning med rösträkning | O = ledamöter som varit närvarande men inte deltagit |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.