Sök (302 träffar)

Betänkande 2007/08:TU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om järnvägsfrågor. Skälet är bland annat att regeringen redan arbetar med de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om järnvägspolitik och järnvägsmarknadens utveckling samt frågor om bland annat trafiksäkerhet och utbildning inom järnvägsområdet.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 7
Beredning: 2008-03-13 Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-24 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:TU11 (pdf, 233 kB) Webb-tv debatt om förslag: Järnvägsfrågor

Betänkande 2007/08:TU12

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om post och grundläggande betaltjänster. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 5
Beredning: 2008-03-13 Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-24 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:TU12 (pdf, 234 kB) Webb-tv debatt om förslag: Post och grundläggande betaltjänster

Betänkande 2007/08:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2007. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen inom EU, utvidgningen, översynen av EU:s budget 2008-2009, Lissabonfördraget, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser, EU:s kamp mot terrorismen, den gemensamma jordbrukspolitiken, fiskeripolitiken och handelspolitiken, institutionernas verksamhet, förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd samt skrivelsens utformning. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 30
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU10 (pdf, 2842 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2007

Utlåtande 2007/08:UU11

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2009. Utskottet tar upp åtta av de frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Lissabonfördraget, utvidgningen, den europeiska grannskapspolitiken, EU:s budgetöversyn, Lissabonstrategin, folkhälsa, strategin för hållbar utveckling samt förhandlingarna om ett internationellt klimatavtal för perioden efter 2012. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Utlåtande 2007/08:UU11 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2007/08:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté under 2007 och inför det svenska ordförandeskapet i ministerkommittén under 2008. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-04-24 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU6 (pdf, 166 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Europarådet under 2007

Betänkande 2007/08:UU8

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2007. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2007. Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-07 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:UU8 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa under år 2007

Betänkande 2007/08:JuU14

Riksdagen sa nej till motioner om kriminalvård från den allmänna motionstiden 2007. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar exempelvis om införande av ett förmånssystem, sysselsättning och åtgärder mot narkotika. I ett särskilt betänkande behandlas andra motioner om kriminalvård som tar upp samma, eller nästan samma, frågor som utskottet behandlade 2006/07. Motionerna behandlas förenklat i betänkande 2007/08:JuU29.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 7
Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:JuU14 (pdf, 214 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kriminalvårdsfrågor

Betänkande 2007/08:JuU16

Riksdagen sa nej till motioner om unga lagöverträdare från allmänna motionstiden åren 2006 och 2007. Motionerna handlar bland annat om brottsförebyggande arbete, påföljder, myndighetssamverkan och polisens arbete.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 4
Justering: 2008-04-03 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:JuU16 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Unga lagöverträdare

Betänkande 2007/08:KrU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om spel- och lotterifrågor. Motionerna handlar om en reglerad spelmarknad, försäljning av AB Svenska Spel, Lotteriinspektionens oberoende ställning, marknadsföring av spel, direktiv till AB Svenska Spel, åldersgräns vid köp av lotter, ålderskontroll, begränsade öppettider för spel på värdeautomater, nedläggning av kasinon, Casino Cosmopols uppsikt över kasinoverksamheten, Internetpoker, Internetkaféer, lagskärpning rörande illegal spelverksamhet på gatorna samt spel/lotterier i tv.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 6
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU13 (pdf, 244 kB) Webb-tv debatt om förslag: Spel- och lotterifrågor

Betänkande 2007/08:KrU14

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om folkbildning. Motionerna handlar om folkbildningens betydelse, kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen, tolkutbildning och syntolkar. Andra motioner handlar om folkbildning för IT-samhället, studier vid folkhögskola vid 16 års ålder, folkhögskolestudier för afatiker och invandrarkvinnors deltagande i samhällslivet.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:KrU14 (pdf, 175 kB) Webb-tv debatt om förslag: Folkbildning

Betänkande 2007/08:SkU26

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att ändra tidpunkten för när anmälan av dödfödd ska ske till Skatteverket. Den nuvarande gränsen som går vid utgången efter havandeskapsvecka 28 sänks till efter utgången av havandeskapsvecka 22. Ändringen är en anpassning till WHO:s rekommendationer och börjar gälla den 1 juli 2008. Riksdagen sa också ja till regeringens förslag att personer med samordningsnummer ska få ingå i det statliga personadressregistret, SPAR. Samordningsnummer kan efter begäran från myndigheter ges till personer som inte är folkbokförda i Sverige, som till exempel diplomater eller utländska personer som tillfälligt arbetar i landet, för att identifiering ska kunna ske. Tanken är att underlätta dessa personers kontakter med svenska institutioner och företag. Ändringen börjar gälla den 1 juni 2008. Vidare sa riksdagen nej till motioner om folkbokföring från den allmänna motionstiden 2007. Riksdagen hänvisar till pågående arbete på området och lyfter samtidigt fram det seminarium som hölls i mars 2008, där man tog upp folkbokföringslagens regler om skyddad identitet och de våldsutsattas situation.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-15 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:SkU26 (pdf, 858 kB) Webb-tv debatt om förslag: Samordningsnummer och anmälan av dödfödd m.m.

Betänkande 2007/08:SkU28

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att flygbränsle som används för privat bruk ska beskattas. Beslutet är en anpassning till EG-rätten och omfattar både flygbensin, som används i mindre flygplan och helikoptrar, och flygfotogen, som vanligtvis används i större flygplan. Skattefrihet kommer fortfarande att gälla flygbränsle som används för kommersiellt bruk. De nya bestämmelserna börjar gälla den 1 juli 2008. För att förhindra att stora obeskattade lager av flygbensin byggs upp införs en särskild lagerskatt på den flygbensin som finns i lager när bestämmelserna träder i kraft.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-15 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:SkU28 (pdf, 642 kB) Webb-tv debatt om förslag: Beskattning av flygbränsle för privat ändamål

Betänkande 2007/08:SkU30

Människor som hamnat i Kronofogdemyndighetens register på felaktiga grunder ska nu slippa problem. Kronofogdemyndigheten ska i fortsättningen rätta, blockera eller utplåna missvisande uppgifter om den registrerades vilja eller förmåga att betala skulder. Blockerade uppgifter ska sekretessbeläggas och inte kunna användas vid kreditupplysning. Lagändringen, som även gäller uppgifter om juridiska personer och dödsbon, gäller från och med den 1 juni 2008. Allmänna mål om småbelopp hos Kronofogdemyndigheten ska kunna avslutas genom att förrättningskostnaderna jämkas. Ändringen träder i kraft den 1 juni 2008 och ska gälla retroaktivt. Riksdagsbeslutet grundar sig på lagförslag från regeringen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2008-04-15 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-24

Betänkande 2007/08:SkU30 (pdf, 984 kB) Webb-tv debatt om förslag: Rättelse av uppgifter i Kronofogdemyndighetens verksamhet m.m.

Betänkande 2007/08:SfU7

En myndighet som har skäl att anta att en annan myndighet felaktigt beslutat om eller betalat ut förmåner till en person måste informera den andra myndigheten om detta. Beslutet omfattar de förmåner som beslutas av Försäkringskassan, Migrationsverket, CSN, Arbetsförmedlingen, kommunernas socialnämnder och a-kassorna. Samma myndigheter, utom kommunerna, blir skyldiga att lämna ut uppgifter. Skatteverket, utom verkets brottsbekämpande verksamhet, och Kronofogdemyndigheten måste också lämna ut uppgifter. Riksdagens beslut grundar sig på ett förslag från regeringen. Reglerna börjar gälla från och med den 1 juni 2008.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-23 Beslut: 2008-04-23

Betänkande 2007/08:SfU7 (pdf, 257 kB) Webb-tv debatt om förslag: Underrättelseskyldighet vid felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen

Betänkande 2007/08:CU14

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 som rör rättsförhållandet mellan barn och föräldrar. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om vårdnad, umgänge, föräldrars underhållsskyldighet, faderskap, föräldraskap vid assisterad befruktning och adoption.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 10
Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-16 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:CU14 (pdf, 253 kB) Webb-tv debatt om förslag: Barn och föräldrar

Betänkande 2007/08:CU15

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 som främst handlar om äktenskap och partnerskap. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-16 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:CU15 (pdf, 200 kB) Webb-tv debatt om förslag: Äktenskap och partnerskap

Betänkande 2007/08:FöU10

Statens kärnkraftinspektion och Statens strålskyddsinstitut slås den 1 juli 2008 ihop till en ny myndighet som ska heta Strålsäkerhetsmyndigheten. Riksdagen beslutade därför att ändra myndighetsnamnen i tre olika lagar.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-03-27 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:FöU10 (pdf, 549 kB)

Betänkande 2007/08:KU19

Regeringen har rapporterat till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:KU19 (pdf, 80 kB)

Utlåtande 2007/08:KU23

Konstitutionsutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av ett dokument från EU-kommissionen om mobil-tv. Vidare berörs dels ett arbetsdokument om mediemångfald, dels ett meddelande från kommissionen om fördelning av radiofrekvenser. Utskottet anser liksom kommissionen att det är viktigt att radiofrekvenserna fördelas på ett samordnat sätt i Europa. Detta för att man ska kunna dra fördel av övergången till digital tv och möjliggöra innovativa tjänster, till exempel mobil-tv. En samordning är nödvändig för att bland annat undvika skadlig radiostörning och göra det möjligt att effektivt utnyttja de frigjorda frekvenserna. Utskottet påminner om bestämmelserna i de svenska grundlagarna och understryker att det är viktigt sträva efter att radiofrekvenserna används på ett sätt som leder till största möjliga yttrandefrihet och informationsfrihet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-03 Justering: 2008-04-10 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Utlåtande 2007/08:KU23 (pdf, 138 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utlåtande om mobil-tv

Betänkande 2007/08:MJU14

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om biologisk mångfald. Motionerna handlar bland annat om allemansrätten, områdesskyddet, skadedjur, miljökvalitetsmål, EG:s art- och habitatdirektiv, strandskyddet, vandringsfisk och hållande av orm. En del av motionerna innehåller förslag som riksdagen redan tidigare har sagt nej till.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 5
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-16 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:MJU14 (pdf, 277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Biologisk mångfald