Sök (333 träffar)

Betänkande 2011/12:KrU3

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om kultur och fritid för barn och unga. Skälet är bland annat gällande lagar och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om barns och ungas rätt till kultur, barnkulturplaner, utvärdering och uppföljning av satsningen Skapande skola samt maxtaxesystem för kultur- och musikskolan och en översyn av denna.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 7
Justering: 2012-03-01 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:KrU3 (pdf, 188 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kultur och fritid för barn och unga

Betänkande 2011/12:KrU4

Det är viktigt att SVT även i fortsättningen ska ha möjlighet att sända attraktiva sportevenemang som förutsätter sponsring. Det menar riksdagen i ett tillkännagivande till regeringen.

Public service-kommittén har i uppdrag att lämna förslag inför nästa tillståndsperiod. Utredningen ska bland annat lämna förslag på hur oberoendet från kommersiella aktörer kan stärkas ytterligare, till exempel genom en ökad öppenhet och tydlighet när det gäller sponsring, produktplaceringar och andra kommersiella samarbeten. Riksdagen understryker vikten av att det riksdagen framför finns med i den fortsatta processen.

Riksdagen sa vidare nej till övriga motioner från allmänna motionstiden 2011 om radio och tv i allmänhetens tjänst.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 4
Justering: 2012-03-01 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:KrU4 (pdf, 109 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mediefrågor

Betänkande 2011/12:MJU13

Riksdagen vill att regeringen långsiktigt tryggar fjälljakten och i det arbetet omprövar en lagändring. De tidigare reglerna gjorde det möjligt att reglera jakten och vid situationer med alltför hårt jakttryck gynna de personer som bor i Sverige. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen. Syftet ska vara att återgå till de tidigare reglerna. Ändringen från 2007 innebär att rätten till småviltsjakt inte längre är begränsad till personer som är bosatta i Sverige. Möjligheterna att begränsa jaktmöjligheterna är mycket små på grund av EU:s förbud mot diskriminering av EU-medborgare och bestämmelserna om fri rörlighet av tjänster.

Riksdagen sa vidare nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om jakt och viltvård.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Justering: 2012-03-01 Debatt: 2012-03-28 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:MJU13 (pdf, 188 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jakt och viltvård

Betänkande 2011/12:MJU19

Nya straffregler införs för brott mot en rad EU-regler på kemikalieområdet. Ändringarna gäller brott mot bestämmelserna om långlivade organiska föroreningar, växtskyddsmedel och ämnen som bryter ned ozonskiktet. Straffet för samtliga brott är böter eller fängelse i högst två år. Straffbestämmelserna som gäller brott mot EU:s regler om kemikalieregistrering, Reach, förtydligas. Förtydligandet gäller informationsskyldigheten om farliga ämnen i produkter som säljs. De nya reglerna gäller från den 1 maj 2012. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2012-03-20 Debatt: 2012-03-28 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:MJU19 (pdf, 936 kB)

Betänkande 2011/12:NU10

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om näringspolitiska frågor.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-02-21 Debatt: 2012-03-22 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:NU10 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Näringspolitiska frågor

Betänkande 2011/12:NU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om handelspolitiska frågor. Motionerna handlar om internationell handelspolitik och handels- och investeringsfrämjande.

Ett enigt näringsutskott framhåller i sitt förslag till riksdagen att Sverige även i fortsättningen bör vara en tydlig röst inom såväl EU som andra forum för en öppen och fri handel och för att motverka olika protektionistiska krafter. Utskottet betonar betydelsen av att de pågående förhandlingarna inom Världshandelsorganisationen (WTO), den så kallade Doharundan, kan föras framåt.

Utskottet betonar vidare att exportförbudet för snus framstår som inkonsekvent då ett antal andra hälsovådliga produkter, i form av både tobak och andra varor, kan cirkulera fritt på EU:s inre marknad. När det gäller krav på insatser för att främja exporten av svensk miljöteknik instämmer utskottet i att det är angeläget att ta till vara på de möjligheter som finns, men hänvisar till den miljöteknikstrategi som regeringen presenterade hösten 2011.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 10
Justering: 2012-03-01 Debatt: 2012-03-22 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:NU13 (pdf, 213 kB) Webb-tv debatt om förslag: Handelspolitiska frågor

Betänkande 2011/12:SkU13

Riksdagen vill avskaffa möjligheten att få skattereduktion för RUT- och ROT-arbeten utförda utomlands och gjorde därför ett tillkännagivande till regeringen. I första hand bör frågan utredas. En utredning ska bedöma hur övriga EU-länder hanterar frågan. Riksdagen förutsätter att regeringen arbetar skyndsamt. Bakgrunden är att kostnaderna för RUT- och ROT-avdrag har ökat de senaste åren. Riksdagen menar att skattesubventioner för hushålls- och byggnadsarbeten utomlands över huvud taget inte bidrar till att skapa arbeten eller minska "svartarbete" i Sverige, vilket var den uttalade avsikten när riksdagen införde skattereduktion för RUT- och ROT-arbeten.

Riksdagen gjorde dessutom ett tillkännagivande om det särskilda avtalet mellan Sverige och Danmark om arbetspendlingen i Öresundsregionen, det så kallade Öresundsavtalet.

Riksdagen sa vidare nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 om inkomstskatter.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 16
Justering: 2012-03-15 Debatt: 2012-03-28 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:SkU13 (pdf, 364 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om inkomstskatter

Betänkande 2011/12:SkU16

Riksdagen sa nej till motioner om punktskatter från allmänna motionstiden 2011. Orsaker är bland annat att riksdagen redan har tagit ställning i flera av de frågor som motionerna tar upp och att det redan pågår arbete i andra frågor. Motionerna handlar bland annat om drivmedelsskatt, bränslebeskattning inom jordbruk och växthusnäring, skatt på handelsgödsel, trängselskatt samt alkohol- och tobaksskatt.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 17
Justering: 2012-03-15 Debatt: 2012-03-28 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:SkU16 (pdf, 357 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om punktskatter

Betänkande 2011/12:SkU9

Reglerna för återbetalning av outnyttjade vägavgifter ändras. För lastbilar och andra fordon som väger minst 12 ton betalar ägaren en vägavgift på vissa vägar. Om ägaren inte använde fordonet under en del av den period som han eller hon har betalt avgift för ska den delen av avgiften återbetalas. I dag sker återbetalningen endast för hela, återstående månader. Reglerna ändras nu så att avgiften i stället återbetalas för alla de dagar som återstår. Dessutom slopas den nuvarande regeln om att endast avgifter som betalats för ett helt år i taget kan återbetalas. Återbetalning ska kunna ske även för en avgift som betalats per månad, vecka, eller dag. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-02-14 Debatt: 2012-03-28 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:SkU9 (pdf, 485 kB)

Betänkande 2011/12:UbU11

Villkoren för studerande föräldrar vars barn har avlidit förbättras den 1 juli 2012. Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får då möjlighet att meddela föreskrifter om studerandes rätt till studiehjälp och studiemedel vid ledighet i samband med att ett barn under 18 år har avlidit.

Regeringen bedömer att studerande, vars barn under 18 år har avlidit, som avstår från studier bör ha rätt att behålla studiemedlet under en viss tid per förälder och barn. Studielån som avser sådan tid bör kunna skrivas av helt.

Regeringen bedömer även att Centrala studiestödsnämnden bör få meddela närmare föreskrifter om studerandes rätt till studiehjälp vid ledighet i samband med att ett barn under 18 år har avlidit.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-02-23 Debatt: 2012-03-22 Beslut: 2012-03-28

Betänkande 2011/12:UbU11 (pdf, 104 kB)

Betänkande 2011/12:JuU15

Riksdagen sa nej till 61 motioner från allmänna motionstiden 2011 inom polisområdet. Skälet är bland annat att det redan pågår arbetet i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna gäller bland annat polisens arbetsmetoder, tull- och gränskontroller samt ordningslagen.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 17
Justering: 2012-02-23 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:JuU15 (pdf, 317 kB) Webb-tv debatt om förslag: Polisfrågor

Betänkande 2011/12:JuU28

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att genomföra EU:s så kallade datalagringsdirektiv i svensk lag. Datalagringsdirektivet gäller lagring av uppgifter i data- och teletrafik för brottsbekämpande ändamål. Det syftar till att Internet- och teleoperatörer i alla EU-länder ska ha samma skyldigheter att lagra trafikuppgifter. Uppgifterna ska vid behov kunna användas för att avslöja, utreda och åtala för allvarliga brott. Syftet med lagringsskyldigheten och vilka teknikområden som omfattas kommer att föras in i lagen om elektronisk kommunikation:

  • Lagringsskyldigheten delas upp i kategorierna telefoni, meddelandehantering, Internetåtkomst och anslutningsform.
  • Den närmare tekniska beskrivningen av vilka uppgifter som ska lagras regleras genom förordningar.
  • Uppgifterna ska lagras i sex månader.
  • Lagringsskyldigheten gäller också då en person ringer upp någon som inte svarar. Dessutom ska uppgifter lagras inte bara om var personerna befann sig när samtalet eller kommunikationen påbörjades, utan också var de befann sig när den avslutades.
  • Leverantörerna ska stå för kostnaderna i samband med lagringen. De kostnader som uppstår om leverantören behöver lämna ut uppgifter till myndigheter ska leverantören få ersättning för.
  • Särskilda bestämmelser ska skydda de uppgifter som lagras.

Lagändringarna börjar att gälla den 1 maj 2012. Riksdagen beslutade också om ett tillägg som innebär att de mer detaljerade föreskrifterna som regeringen utfärdar om datalagring i förordningar ska godkännas av riksdagen. Skälet är att föreskrifterna kan få betydelse i slutändan för hur stort intrång som kommer att ske i enskilda personers integritet.

Riksdagens beslut togs efter att regeringens förslag vilat ett år i riksdagen. Det behandlades för första gången i mars 2011 (se betänkande 2010/11:JuU14).

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2012-03-13 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:JuU28 (pdf, 4117 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lagring av trafikuppgifter för brottsbekämpande ändamål

Betänkande 2011/12:KU12

Riksdagen sa nej till motioner om trossamfund från de allmänna motionstiderna 2010 och 2011. Motionerna tar bland annat upp frågor om Svenska kyrkans ställning i förhållande till andra trossamfund, begravningsverksamheten och dialog med religiösa samfund.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 1
Beredning: 2012-02-14 Justering: 2012-02-28 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:KU12 (pdf, 108 kB) Webb-tv debatt om förslag: Trossamfund m.m.

Betänkande 2011/12:KU6

Riksdagen beslutade att uppmana regeringen att utreda hur en ordinarie tillsyn över handläggningen av ärenden inom Migrationsverkets och socialförsäkringsområdets verksamhet ska organiseras och utformas. Orsaken är att Justitieombudsmännen, JO, måste använda en stor del av sina resurser åt dessa ärenden och att mängden klagomål på myndigheten ökat.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2011-11-24 Justering: 2012-03-01 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:KU6 (pdf, 107 kB) Webb-tv debatt om förslag: Justitieombudsmännens ämbetsberättelse

Betänkande 2011/12:MJU11

Riksdagen sa nej till motioner som tar upp övergripande miljöfrågor från allmänna motionstiden 2011. Skälet är i huvudsak att frågorna redan bereds eller utreds inom Regeringskansliet. Motionerna handlar bland annat om den politiska samstämmigheten inom miljöpolitiken, miljöprövningar enligt miljöbalken, markanvändning, miljöanpassade transporter, vissa tillstånds- och ersättningsfrågor, buller och GMO. Vissa motionsförslag tar upp samma eller i huvudsak samma frågor som riksdagen har behandlat tidigare under mandatperioden, och dessa behandlas därför förenklat.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 7
Justering: 2012-02-23 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:MJU11 (pdf, 138 kB) Webb-tv debatt om förslag: Övergripande miljöfrågor m.m.

Betänkande 2011/12:MJU12

Riksdagen sa nej till motioner om skogspolitik från den allmänna motionstiden 2011. Motionerna tar bland annat upp frågor om skogsvårdslagen, miljöhänsyn vid avverkning, hyggesfritt skogsbruk och skogsskötsel. Vissa motionsförslag tar upp samma eller i huvudsak samma frågor som riksdagen har behandlats tidigare under mandatperioden, och dessa behandlades därför förenklat.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 11
Justering: 2012-02-23 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:MJU12 (pdf, 151 kB) Webb-tv debatt om förslag: Skogspolitik

Betänkande 2011/12:SfU6

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att genomföra EU:s återvändandedirektiv. Direktivet rör personer som vistas utan tillstånd i EU-länderna och som därför måste återvända till sina hemländer, ett transitland eller till ett annat tredjeland dit tredjelandsmedborgaren frivilligt väljer att återvända och där han eller hon kommer att tas emot.

Ett beslut om avvisning eller utvisning ska som huvudregel innehålla en tidsfrist för frivillig avresa. Tidsfristen ska vara två veckor vid avvisning och fyra veckor vid utvisning. Om det av olika skäl inte går att meddela personen tidsfristen, till exempel om det finns en risk för att utlänningen avviker, ska hon eller han förbjudas att resa tillbaka till Sverige för en tid av högst fem år. Den person som inte har lämnat landet innan tidsfristen har gått ut får inte resa tillbaka till Sverige på ett år.

En person som hålls i förvar i fängelse, häkte eller polisarrest ska hållas avskild från övriga intagna, om utlänningen inte har utvisats på grund av brott. En vuxen utlänning får inte hållas i förvar med anledning av återvändande i mer än två månader eller om det finns synnerliga skäl i tre månader. Om det finns skäl att tro att personen kommer att hålla sig undan eller om det tar tid att införskaffa nödvändiga handlingar ska utlänningen kunna hållas i förvar i högst 12 månader. I dag finns ingen lagstadgad bortre gräns för hur länge en person kan hållas i förvar.

Ändringarna börjar att gälla den 1 maj 2012.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 8
Justering: 2012-03-13 Debatt: 2012-03-21 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:SfU6 (pdf, 988 kB) Webb-tv debatt om förslag: Genomförande av återvändandedirektivet

Betänkande 2011/12:SkU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011 inom området mervärdeskatt. Ett flertal motioner gäller sänkning av moms på olika områden såsom turism, kultur- och besöksnäring, tjänstenäring, glasögon och linser och körkortsutbildningar. Andra motioner gäller exempelvis reglerna för ideell verksamhet.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 5
Justering: 2012-02-28 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:SkU15 (pdf, 170 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om mervärdesskatt

Betänkande 2011/12:SkU17

Den 1 januari 2009 ändrades inkomstskattelagen så att fler fick möjlighet att skatta för inkomst av näringsverksamhet, F-skatt, i stället för tjänst. Riksdagen vill nu att regeringen förutsättningslöst utvärderar effekterna av lagändringen.

Lagändringen innebar att reglerna blev tydligare utifrån gällande rättspraxis. För några år sedan var gränserna mellan näringsverksamhet och tjänst skarpare - vissa yrkeskategorier kategoriserades alltid som arbetstagare. Hur verksamheten faktiskt bedrivs har fått en mer avgörande betydelse efter lagändringen. Fler som arbetar självständigt i förhållande till sina uppdragsgivare kan nu välja näringverksamhet som sin verksamhetsform.

Med ändringen har antalet skattskyldiga som själva ska betala sina skatter och avgifter ökat. Det medför en risk för svartarbete och annat undandragande av skatt. Riksdagen vill därför att regeringen förutsättningslöst utvärderar reformens effekter och det skyndsamt. I utvärderingen bör regeringen undersöka konsekvenserna för skatteuppbörden och effekterna på arbetsmarknaden, arbetstagarens ställning och företagandets villkor. Bakom ställningstagandet står samtliga partier. Ställningstagandet grundar sig på ett förslag i en motion från Socialdemokraterna.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 8
Justering: 2012-02-28 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-21

Betänkande 2011/12:SkU17 (pdf, 362 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om skatteförfarande och folkbokföring

Betänkande 2011/12:FöU3

Inom Försvarsmaktens internationella materielsamarbeten förekommer ofta förseningar, enligt en granskning som Riksrevisionen har gjort. Materiel är vapen och annan utrustning avsedd för militärt bruk. Regeringen behandlar Riksrevisionens granskning i en rapport som försvarsutskottet har granskat. Enligt regeringen har man de senaste åren i allt högre grad gått mot att anskaffa färdig, standardiserad och beprövad materiel, i stället för att som tidigare låta utveckla materielen på egen hand. Regeringen menar att flera av de förseningar som uppstått vid internationella samarbeten handlar om utveckling av materiel. Sverige ska i fortsättningen vara restriktivt med att delta i den typen av samarbeten. Om möjligt ska man också uppgradera befintlig materiel i stället för att göra nyanskaffningar. Regeringens redovisning till riksdagen i materielförsörjningsfrågor ska bli bättre.

Försvarsutskottet förutsätter att regeringen definierar de nationella säkerhetsintressena och inleder ett utvecklingsarbete. Utskottet har i tidigare sammanhang understrukit betydelsen av att regeringen säkerställer det svenska säkerhetsintresset. Utskottet framhåller att Sverige alltid kommer att ha särskilda nationella säkerhetsintressen, precis som andra länder. Inom Försvarsmakten pågår ett arbete som utgår från en nationell analys av intressen, mål och behov i fråga om svenska militära förmågor och som definierar dessa intressen. Riksdagen och regeringen har tidigare beslutat om riktlinjer för arbetet. Utskottet förutsätter att ett långsiktigt utvecklingsarbete inleds för att säkerställa Sveriges säkerhetsintressen och understryker regeringens ansvar på denna punkt. Regeringen ska löpande informera och redovisa arbetet för riksdagen.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2012-01-24 Justering: 2012-02-16 Debatt: 2012-03-15 Beslut: 2012-03-15

Betänkande 2011/12:FöU3 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa frågor om Försvarsmaktens materielförsörjning