Sök (12 träffar)

Betänkande 2007/08:UFöU4

Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet har behandlat regeringens skrivelse Nationell strategi för ett svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet. Strategin ska bland annat ange de politiska målen, skapa förutsättningar för ett mer effektivt resursutnyttjande samt ge stöd för ett samlat civilt och militärt agerande i de insatsområden där Sverige deltar. Riksdagen avslutar ärendet med detta.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 7
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU4 (pdf, 213 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB)

Betänkande 2007/08:JuSoU1

Regeringen har rapporterat till riksdagen om en handlingsplan mot mäns våld mot kvinnor. Handlingsplan omfattar också hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer. Totalt rör det sig om 56 åtgärder inom sex områden: ökat skydd och stöd till våldsutsatta, stärkt förebyggande arbete, stärkt kvalitet och effektivitet i rättsväsendet, utveckling av insatser riktade till våldsutövare, ökad samverkan samt ökade kunskaper. Det sammmansatta justitie- och socialutskottet konstaterar att åtgärderna utgör en kraftfull höjning av de konkreta insatserna inom en lång rad områden i samhället. Utskottet menar att insatserna kommer att leda till en varaktigt höjd ambitionsnivå i kampen mot våldet. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 82 Reservationer: 57
Justering: 2008-04-08 Debatt: 2008-04-24 Beslut: 2008-05-07

Betänkande 2007/08:JuSoU1 (pdf, 1216 kB) Webb-tv debatt om förslag: Handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld i samkönade relationer

Betänkande 2007/08:UFöU3

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen beskrivit arbetet med den nordiska stridsgruppen inför dennes beredskapsperiod den 1 januari - 30 juni 2008. Förutom Sverige bidrar även Estland, Finland, Irland och Norge till stridsgruppen. Riksdagen anser att stridsgruppen är ett viktigt bidrag till FN:s förmåga att agera snabbt och effektivt vid svåra humanitära kriser. Riksdagen avslutar ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-11-22 Justering: 2007-12-06 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:UFöU3 (pdf, 141 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i den nordiska stridsgruppen

Betänkande 2007/08:UFöU2

Regeringen ska kunna lämna ett svenskt militärt bidrag till EU:s insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det planerade svenska militära bidraget i form av ett skyttekompani beräknas uppgå till 200 personer. För oförutsedda förstärknings- och evakueringsbehov kan den svenska närvaron temporärt behöva utökas, dock högst till 490 personer. Den svenska närvaron ska vara begränsad till högst 6 månder. EU genomför insatsen på mandat från FN. Syftet är att hjälpa till att förbättra säkerheten och på så sätt göra det möjligt för flyktingar och internflyktingar att återvända frivilligt, säkert och hållbart.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-11-01 Justering: 2007-11-15 Debatt: 2007-11-21 Beslut: 2007-11-21

Betänkande 2007/08:UFöU2 (pdf, 130 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken

Betänkande 2007/08:UFöU1

Regeringen får sända en svensk väpnad styrka till Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfurregionen i Sudan, UNAMID. Styrkan får bestå av högst 450 personer och delta under högst 18 månader. En förutsättning för det svenska militära deltagandet i UNAMID är att FN och Afrikanska unionen ger sitt godkännande. Den svenska delen av den planerade norsk-svenska ingenjörsbataljonen beräknas uppgå till 160 personer. För oförutsedda behov av förstärkning eller evakuering kan den svenska närvaron tillfälligt komma att utökas, dock högst till 450 personer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-10-25 Debatt: 2007-10-31 Beslut: 2007-10-31

Betänkande 2007/08:UFöU1 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfur

Betänkande 2005/06:UFöU2

Riksdagen godkände regeringens förslag om att Sverige ska delta i en EU-ledd militär styrka som ska stödja FN:s insats i Demokratiska republiken Kongo. EU-styrkan ska bevaka de första fria valen i Kongo sedan 1960. Beslutet innebär att en svensk styrka på högst 200 personer ska ställas till förfogande som längst sex månader efter första valomgången, som beräknas äga rum den 30 juli 2006. Styrkan ska skickas under förutsättning att insatsen vilar på en folkrättslig grund i form av en resolution antagen av FN:s säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:UFöU2 (pdf, 60 kB)

Betänkande 2005/06:JuSoU1

Målet för den svenska narkotikapolitiken är ett narkotikafritt samhälle. De narkotikapolitiska insatserna ska riktas mot tillgången och efterfrågan på narkotika. Detta för att minska nyrekryteringen till missbruk, få personer med missbruksproblem att upphöra med sitt missbruk och minska tillgången på narkotika. Det införs en lag om utbyte av sprutor och kanyler. Lagen innebär att Socialstyrelsen kan ge de landsting som ansöker om det tillstånd att bedriva en verksamhet som innebär att injektionsmissbrukare under vissa villkor får byta begagnade sprutor mot rena sprutor. Verksamheten ska bedrivas så att injektionsmissbrukare kan motiveras till vård och behandling. Riksdagen tycker att det är viktigt att sprututbytena utvärderas vetenskapligt och vill därför att regeringen ser till att sådana utvärderingar görs. Riksdagen anser också att det är viktigt att avgiftningsplatser utformas utifrån de olika behov som vuxna och barn kan ha. Rikdagen lyfter särskilt fram att särskilda avgiftningsplatser för kvinnor ska finnas. Det är enligt riksdagen regeringens ansvar att se till att sådana skapas.

Förslagspunkter: 55 Reservationer: 41
Justering: 2006-04-06 Debatt: 2006-04-26 Beslut: 2006-04-26

Betänkande 2005/06:JuSoU1 (pdf, 721 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svensk narkotikapolitik

Betänkande 2005/06:UFöU1

Riksdagen tillstyrkte regeringens förslag om att ställa en väpnad styrka på högst 375 personer till förfogande under 24 månader för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF). Säkerhetsstyrkan ska förstärka den svenska trupp som har funnits på plats i Afghanistan sedan 2002. Detta sker i samband med att Sverige från Storbritannien övertar ledningen av den multinationella enheten för säkerhet och återuppbyggnad i Mazar-e-Sharif. Angreppet mot en svensk patrull den 25 november 2005 då en soldat dödades och tre sårades allvarligt av en fjärrutlöst mina i staden Mazar-e-Sharif i norra Afghanistan visar att det svenska internationella engagemanget för fred och fattigdomsbekämpning i Afghanistan, som sker på FN:s uppdrag, rymmer påtagliga risker. Riksdagen beklagar djupt det skedda men menar att angrepp av detta slag inte får föranleda att Sverige vänder ryggen åt Afghanistans hårt prövade befolkning och drar tillbaka sin säkerhetsskapande insats från landet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2005-11-22 Justering: 2005-11-29 Debatt: 2005-12-06 Beslut: 2005-12-07

Betänkande 2005/06:UFöU1 (pdf, 173 kB)

Betänkande 2004/05:USOU1

Riksdagen anser att den globala smittspridningen av allvarliga sjukdomar är ett problem som kräver hög handlingsberedskap. Den globala smittspridningen av hiv och tuberkulos och hot om omfattande influensaepidemier är oroande och kräver såväl nationella som internationella lösningar. Riksdagen konstaterar att i ett internationellt perspektiv är situationen i Sverige visserligen mindre oroande men ökat resande och spridning av sjukdomar gör att det finns ett hot mot folkhälsan även i Sverige.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2005-02-15 Justering: 2005-03-10 Debatt: 2005-03-16 Beslut: 2005-03-16

Betänkande 2004/05:USOU1 (doc, 174 kB)

Betänkande 2004/05:UFöU2

Riksdagen sade nej till de motioner om Sveriges säkerhetspolitik som hade lämnats med anledning av regeringens proposition 2004/04:5 Vårt framtida försvar och under allmänna motionstiderna 1999, 2002, 2003, och 2004.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 9
Beredning: 2004-10-21 Justering: 2004-11-25 Debatt: 2004-12-15 Beslut: 2004-12-15

Betänkande 2004/05:UFöU2 (pdf, 509 kB)

Betänkande 2004/05:UFöU1

Sverige skickar en väpnad styrka till Bosnien och Hercegovina. Riksdagen har beslutat att ge regeringen rätt att ställa en svensk väpnad styrka till förfogande i landet. Den svenska truppen ingår i en EU-ledd militär krishanteringsinsats, Althea, i Bosnien och Hercegovina. Beslutet innebär att Sverige kommer att skicka 70 personer till Bosnien och Hercegovina under högst 24 månader. Regeringen har dock möjlighet att, till exempel, i händelse av en hastigt uppkommen försämring av säkerhetsläget, skicka en förstärkning på upp till 130 personer. I EU-styrkan kommer totalt cirka 7000 personer att ingå. Styrkans folkrättsliga mandat grundar sig på en resolution från FN:s säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2004-10-21 Debatt: 2004-10-27 Beslut: 2004-10-27

Betänkande 2004/05:UFöU1 (pdf, 105 kB)