Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringens intresse för landsbygdens utveckling

Skriftlig fråga 2020/21:1298 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2020/21:1298 Regeringens intresse för landsbygdens utveckling av Helena Lindahl C till Statsrådet Jennie Nilsson S Många människor runt om i landet och i Sveriges glesbygder känner sig bortglömda. Man har långt till närmaste brevlåda och hälsocentral, vägarna plogas inte, den lilla macken hotas av nedläggning, bensinpriserna

Inlämnad: 2021-01-15 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1298 av Helena Lindahl (C) (pdf, 91 kB)

Spridning av barkborre från naturreservat till privat ägda skogar

Skriftlig fråga 2020/21:1238 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2020/21:1238 Spridning av barkborre från naturreservat till privat ägda skogar av Mikael Larsson C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Skogen är viktig för Sverige ur flera aspekter, både som biobränsle, sågat virke och exportvara. Skogen är därför viktig att skydda och utveckla. Spridningen av barkborren

Inlämnad: 2021-01-12 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1238 av Mikael Larsson (C) (pdf, 87 kB)

Möjliggörande av infrastrukturutbyggnad för tunga fordon

Skriftlig fråga 2020/21:1178 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2020/21:1178 Möjliggörande av infrastrukturutbyggnad för tunga fordon av Rickard Nordin C till Statsrådet Anders Ygeman S I omställningen till mer elektrifiering av transportsektorn har en fantastisk utveckling skett på personbilssidan. Det finns nu en uppsjö av olika alternativ, och utbyggnaden av laddinfrastruktur

Inlämnad: 2021-01-04 Svarsdatum: 2021-01-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1178 av Rickard Nordin (C) (pdf, 89 kB)