Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges förutsättningar för en stark gruv- och mineralnäring

Interpellation 2020/21:288 av Linda Modig (C)

Interpellation 2020/21:288 Sveriges förutsättningar för en stark gruv- och mineralnäring av Linda Modig C till Näringsminister Ibrahim Baylan S År 2013 lade den dåvarande alliansregeringen med Annie Lööf som ansvarigt statsråd fram rapporten Sveriges mineralstrategi För ett hållbart nyttjande av Sveriges mineraltillgångar

Inlämnad: 2021-01-11 Svarsdatum: 2021-01-22 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:288 av Linda Modig (C) (pdf, 109 kB)

Företagare som utnyttjas av den organiserade brottsligheten under pandemin

Interpellation 2020/21:285 av Hannes Hervieu (C)

Interpellation 2020/21:285 Företagare som utnyttjas av den organiserade brottsligheten under pandemin av Hannes Hervieu C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den globala pandemin påverkar hela samhället. Vid sidan av de ofattbara konsekvenser pandemin inneburit för människors hälsa och för sjukvården

Inlämnad: 2021-01-05 Svarsdatum: 2021-01-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:285 av Hannes Hervieu (C) (pdf, 99 kB)

Postnords kundbemötande

Interpellation 2020/21:143 av Mikael Larsson (C)

Interpellation 2020/21:143 Postnords kundbemötande av Mikael Larsson C till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sätten på vilka vi skickar brev och kommunicerar förändras väldigt snabbt. Antalet brev som skickas minskar kraftigt, och hur post delas ut kräver nya arbetssätt. Dock krävs det mycket dialog med berörda aktörer

Inlämnad: 2020-11-13 Svarsdatum: 2020-11-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:143 av Mikael Larsson (C) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Postnords kundbemötande