Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Postlagen och utdelning av post och tidningar

Skriftlig fråga 2019/20:1880 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2019/20:1880 Postlagen och utdelning av post och tidningar av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Enligt postlagen ska 95 procent av brev och det som skickas komma fram inom två dagar, och brev och tidningar delas ut fem dagar i veckan. Post- och telestyrelsen PTS har godkänt att Postnord ska få genomföra

Inlämnad: 2020-07-29 Svarsdatum: 2020-08-13 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1880 av Mikael Larsson (C) (pdf, 87 kB)

UD:s avrådan för resor till Danmark

Skriftlig fråga 2019/20:1836 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2019/20:1836 UD:s avrådan för resor till Danmark av Niels Paarup-Petersen C till Utrikesminister Ann Linde S Sedan spridningen av covid-19 tog fart har gränsen mellan Sverige och Danmark varit stängd för svenskar. Undantag har gjorts för resor med anderkendelsesværdigt formål som danskarna kallar det. Det har samtidigt

Inlämnad: 2020-07-17 Svarsdatum: 2020-07-31 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1836 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 90 kB)

Ett Sweden Office i Taiwan

Skriftlig fråga 2019/20:1835 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2019/20:1835 Ett Sweden Office i Taiwan av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Ann Linde S Sverige har många skäl att stärka kontakterna och stödet för Taiwans möjligheter att upprätthålla demokrati med respekt för mänskliga rättigheter och en väl fungerande rättsstat. Taiwan är ju en förebild för många människor,

Inlämnad: 2020-07-17 Svarsdatum: 2020-08-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1835 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 87 kB)