Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-723 25 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Direktiv för den parlamentariska kommittén

Skriftlig fråga 2021/22:226 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2021/22:226 Direktiv för den parlamentariska kommittén av Kjell-Arne Ottosson KD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Den 22 juni 2021 antogs ett tillkännagivande i riksdagen gällande direktiv till den parlamentariska kommitté som bland annat ska utreda en ny renskötsellag. I tillkännagivandet framgår det att nuvarande

Inlämnad: 2021-10-20 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2021/22:226 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Hazarerna i Afghanistan

Skriftlig fråga 2021/22:218 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2021/22:218 Hazarerna i Afghanistan av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Hazarerna är en folkgrupp som har funnits i Afghanistan sedan 1200-talet. Även om ursprunget är omdiskuterat anser många att hazarerna är ättlingar till mongolerna. De flesta hazarer är shia-muslimer vilket ofta har medfört

Inlämnad: 2021-10-20 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:218 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 86 kB)

Övergrepp på barn i Mellanöstern och Afrika

Skriftlig fråga 2021/22:217 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2021/22:217 Övergrepp på barn i Mellanöstern och Afrika av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S I en debattartikel i tidningen Expressen den 17 oktober 2021 påminner Nuri Kino oss om alla de tusentals barn som rövades bort från kristna och yazidiska familjer. De säljs nu som slavar i Irak och Syrien.

Inlämnad: 2021-10-20 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:217 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 88 kB)