Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post acko.ankarberg.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:899 av Alexandra Anstrell (M) 12 oktober 2021 Den skenande gängkriminaliteten
Interpellationsdebatt 2020/21:278 av Acko Ankarberg Johansson (KD) 21 januari 2021 Äldreutredningen
Interpellationsdebatt 2020/21:102 av Pia Steensland (KD) 17 november 2020 Merkostnadsersättning till assistansanordnare
Interpellationsdebatt 2019/20:243 av Acko Ankarberg Johansson (KD) 21 januari 2020 Nedläggning av den nationella hjälplinjen

Dokument:

Läkemedel mot covid-19

Skriftlig fråga 2021/22:534 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2021/22:534 Läkemedel mot covid-19 av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Vaccinen mot covid-19 gör att vi kanske närmar oss en situation där coronavirus åstadkommer epidemier men inte pandemier. Utvecklingen av vacciner mot det aktuella coronaviruset och den pågående vaccineringen

Inlämnad: 2021-12-09 Svarsdatum: 2021-12-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:534 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 86 kB)

Konsekvenser av ny rekommendation för testning för covid-19

Skriftlig fråga 2021/22:331 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2021/22:331 Konsekvenser av ny rekommendation för testning för covid-19 av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Folkhälsomyndigheten har meddelat att de flesta som är fullvaccinerade inte längre ska testa sig för covid-19 om de får symtom. Det kan verka rimligt när vi nu går in i en

Inlämnad: 2021-11-01 Svarsdatum: 2021-11-10 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:331 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 86 kB)

Vaccin

Skriftlig fråga 2020/21:3638 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2020/21:3638 Vaccin av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Glädjande nog har många redan vaccinerat sig, och regionerna har på ett mycket gott sätt hanterat en väldigt svår situation. Under våren var det nödvändigt att erbjuda vaccin i olika faser för att säkerställa att de med störst

Inlämnad: 2021-09-10 Svarsdatum: 2021-09-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3638 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.