Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post acko.ankarberg.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård - en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att även hälsofrämjande insatser ska ingå i primärvårdens


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3604 av Ebba Busch m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3604 av Ebba Busch m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut En politik som tar oss genom krisen Ekonomiska utsikter Kristdemokraternas ekonomiska politik En hälso- och sjukvård att lita på Att åldras


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3604 av Ebba Busch m.fl. (KD) (docx, 356 kB) Motion 2019/20:3604 av Ebba Busch m.fl. (KD) (pdf, 499 kB)

Åtgärder för att säkerställa tillgång till ny läkemedelsbehandling

Skriftlig fråga 2019/20:1255 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2019/20:1255 Åtgärder för att säkerställa tillgång till ny läkemedelsbehandling av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Den pågående covid-19-pandemin innebär såväl ett stort lidande för dem som drabbas som en enorm påfrestning på sjukvården och dess medarbetare. För att sjukvården ska

Inlämnad: 2020-04-23 Svarsdatum: 2020-05-06 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1255 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.