Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post acko.ankarberg.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. KD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Inledning och idépolitisk utgångspunkt Förskola och barnomsorg Mindre barngrupper i förskolan Fler förskollärare och barnskötare Digitalisering


Utskottsberedning: KU NU SkU UbU

Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD) (docx, 174 kB) Motion 2021/22:4163 av Christian Carlsson m.fl. (KD) (pdf, 356 kB)

Forskning och högre utbildning av internationellt hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. KD Forskning och högre utbildning av internationellt hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den föreslagna utredningen av den statliga forskningsfinansieringen med syfte att säkerställa


Utskottsberedning: FöU UbU

Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 94 kB) Motion 2021/22:4161 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 155 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2021/22:4160 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4160 av Pia Steensland m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:4160 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4160 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se