Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post acko.ankarberg.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vaccin

Skriftlig fråga 2020/21:3638 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2020/21:3638 Vaccin av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Glädjande nog har många redan vaccinerat sig, och regionerna har på ett mycket gott sätt hanterat en väldigt svår situation. Under våren var det nödvändigt att erbjuda vaccin i olika faser för att säkerställa att de med störst

Inlämnad: 2021-09-10 Svarsdatum: 2021-09-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3638 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4109 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4109 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om dels fortsatt giltighet


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2020/21:4109 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4109 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

Avgift vid vaccination mot covid-19

Skriftlig fråga 2020/21:2946 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2020/21:2946 Avgift vid vaccination mot covid-19 av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Personer med sjukdomar som kräver särskild övervakning av läkare när de vaccineras mot covid-19 har inte bara fått den viktiga vaccinationen utan också en avgift för att läkare finns med. Patienten

Inlämnad: 2021-05-21 Svarsdatum: 2021-06-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2946 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se