Adrian Magnusson (S)

Adrian Magnusson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 333
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post adrian.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

Införande av statlig e-legitimation

Skriftlig fråga 2022/23:101 av Adrian Magnusson (S)

Fråga 2022/23:101 Införande av statlig e-legitimation av Adrian Magnusson S till Statsrådet Erik Slottner KD Regeringens särskilda utredare Anna Kinberg Batra som leder den så kallade Betalningsutredningen skrev i DN Debatt den 16 november om frågan om en statlig e-legitimation under rubriken Sverige måste införa en statlig

Inlämnad: 2022-12-01 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:101 av Adrian Magnusson (S) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. S Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett väl fungerande

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 55
Utskottsberedning: MJU NU UbU 2022/23:CU12 2022/23:FiU22 2022/23:MJU 2022/23:TU1 2022/23:TU4 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Vuxnas våld mot barn

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. S Vuxnas våld mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en nollvision mot vuxnas våld mot barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: SoU UbU 2022/23:JuU11

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.