Adrian Magnusson (S)

Adrian Magnusson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 333
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post adrian.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne
Interpellationsdebatt 2022/23:58 av Ola Möller (S) 31 januari 2023 Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 15 december 2022 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nya stambanor i järnvägssystemet
Interpellationsdebatt 2022/23:41 av Gunilla Svantorp (S) 9 december 2022 Nya stambanor i järnvägssystemet

Dokument:

Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne

Interpellation 2022/23:58 av Ola Möller (S)

Interpellation 2022/23:58 Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne av Ola Möller S till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Statsminister Ulf Kristersson lovade att ett högkostnadsskydd för el skulle vara på plats den 1 november. Hans partikamrater i Region Skåne lovade under valrörelsen att högkostnadsskyddet

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2023-01-31 Besvarare: Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)

Interpellation 2022/23:58 av Ola Möller (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. S Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett väl fungerande

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 55
Utskottsberedning: NU 2022/23:CU12 2022/23:FiU22 2022/23:MJU16 2022/23:MJU6 2022/23:TU1 2022/23:TU11 2022/23:TU12 2022/23:TU13 2022/23:TU14 2022/23:TU4 2022/23:TU5 2022/23:TU6 2022/23:TU7 2022/23:TU9 2022/23:UbU10
Riksdagsbeslut (55 yrkanden): 2 avslag, 53 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Vuxnas våld mot barn

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. S Vuxnas våld mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en nollvision mot vuxnas våld mot barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:JuU11 2022/23:SoU17 2022/23:SoU18 2022/23:UbU7

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.