Adrian Magnusson (S)

Adrian Magnusson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 333
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post adrian.magnusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne
Interpellationsdebatt 2022/23:58 av Ola Möller (S) 31 januari 2023 Utebliven kompensation för el- och gasanvändare i Skåne
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 15 december 2022 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nya stambanor i järnvägssystemet
Interpellationsdebatt 2022/23:41 av Gunilla Svantorp (S) 9 december 2022 Nya stambanor i järnvägssystemet

Dokument:

Nationella åtgärder med anledning av höjda avgifter i kollektivtrafiken

Skriftlig fråga 2022/23:233 av Adrian Magnusson (S)

Fråga 2022/23:233 Nationella åtgärder med anledning av höjda avgifter i kollektivtrafiken av Adrian Magnusson S till Statsrådet Andreas Carlson KD Ett flertal höjningar av avgifterna i kollektivtrafiken runt om i landet har aviserats. Region Kalmar län har aviserat höjningar med 5 procent. Region Örebro har aviserat höjningar

Inlämnad: 2023-01-13 Svarsdatum: 2023-01-25 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:233 av Adrian Magnusson (S) (pdf, 87 kB)

Kontroll av stöd till kollektivtrafiken

Skriftlig fråga 2022/23:199 av Adrian Magnusson (S)

Fråga 2022/23:199 Kontroll av stöd till kollektivtrafiken av Adrian Magnusson S till Statsrådet Andreas Carlson KD Det har rapporterats i flera medier om att kollektivtrafiken i Sverige i år får sammanlagt 1 miljard kronor i stöd. Stödet är baserat på det intäktsbortfall som kollektivtrafiken i viss mån fortfarande lider

Inlämnad: 2022-12-20 Svarsdatum: 2023-01-03 Besvarare: Statsrådet Andreas Carlson (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:199 av Adrian Magnusson (S) (pdf, 85 kB)

Införande av statlig e-legitimation

Skriftlig fråga 2022/23:101 av Adrian Magnusson (S)

Fråga 2022/23:101 Införande av statlig e-legitimation av Adrian Magnusson S till Statsrådet Erik Slottner KD Regeringens särskilda utredare Anna Kinberg Batra som leder den så kallade Betalningsutredningen skrev i DN Debatt den 16 november om frågan om en statlig e-legitimation under rubriken Sverige måste införa en statlig

Inlämnad: 2022-12-01 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:101 av Adrian Magnusson (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.