Aida Birinxhiku (S)

Aida Birinxhiku (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 263
Född år 1999
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post aida.birinxhiku[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Politikens inriktning inom regional utveckling

Motion 2022/23:2238 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2238 av Fredrik Olovsson m.fl. S Politikens inriktning inom regional utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om inriktningen för den regionala utvecklingspolitiken och tillkännager detta för regeringen. Anslagsförslag 2023 för utgiftsområde 19 Regional

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU2

Motion 2022/23:2238 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:2238 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2022/23:2237 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2237 av Fredrik Olovsson m.fl. S Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag till förändring av målet för området Utrikeshandel,

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:NU1

Motion 2022/23:2237 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:2237 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 98 kB)

El- och energiförsörjning för ökad tillväxt och välstånd

Motion 2022/23:2112 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2112 av Fredrik Olovsson m.fl. S El- och energiförsörjning för ökad tillväxt och välstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett rättvist och rimligt högkostnadsskydd för elkonsumenter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 11
Utskottsberedning: NU 2022/23:TU4

Motion 2022/23:2112 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (docx, 90 kB) Motion 2022/23:2112 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.