Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Finansiering och transparens i samband med uppdrag till individuella FN-experter

Skriftlig fråga 2021/22:433 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:433 Finansiering och transparens i samband med uppdrag till individuella FN-experter av Alexander Christiansson SD till Utrikesminister Ann Linde S The European Centre for Law and Justice ECLJ publicerade hösten 2021 en rapport med titeln The financing of UN experts Finansiering av FN-experter, se pressrelease

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:433 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 116 kB)

Livskraftiga småföretag som hamnar på obestånd

Skriftlig fråga 2021/22:405 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:405 Livskraftiga småföretag som hamnar på obestånd av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Pandemins effekter har varit tuffa för många småföretag. De stöd till företag som riksdagen har drivit igenom har till den största delen varit bra, samtidigt som det finns många

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:405 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB)

Starta eget

Skriftlig fråga 2021/22:404 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:404 Starta eget av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Enligt en undersökning genomförd av Sifo på uppdrag av it-konsulten Visma drömmer var tredje svensk om att starta sitt eget företag. Dessutom syns en ökning av nystartade företag, vilket är glädjande eftersom entreprenörskap

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:404 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se