Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bränsleprisernas effekt på transportbranschen

Skriftlig fråga 2021/22:843 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:843 Bränsleprisernas effekt på transportbranschen av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S I medierna har vi den senaste tiden kunnat läsa om oroliga röster inom transportbranschen. Oroliga röster som med fog kritiserar de chockhöjningar av bränslepriserna som direkt

Inlämnad: 2022-01-20 Svarsdatum: 2022-02-02 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:843 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB)

Kompetensbrist inom besöksnäringen

Interpellation 2021/22:270 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2021/22:270 Kompetensbrist inom besöksnäringen av Alexander Christiansson SD till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Bristen på arbetskraft inom de flesta branscher är en ödesfråga inom både offentlig och privat sektor. Listan på yrken som beräknas sakna arbetskraft inom den närmsta

Inlämnad: 2022-01-13 Besvarare: Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2021/22:270 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB)

Den hårt drabbade gränshandeln

Interpellation 2021/22:268 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2021/22:268 Den hårt drabbade gränshandeln av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S År 2019 spenderade norska besökare 27,9 miljarder kronor i den svenska detaljhandeln och bidrog till att skapa 7 200 arbetstillfällen i Sverige. Pandemin medförde att dessa siffror i

Inlämnad: 2022-01-13 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:268 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se