Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:390 av Alexander Christiansson (SD) 22 mars 2022 Regelbördan för småföretag
Interpellationsdebatt 2021/22:323 av Alexander Christiansson (SD) 1 mars 2022 Den hårt drabbade gränshandeln
Debatt om förslag 2021/22:NU12 23 februari 2022 Näringspolitik
Interpellationsdebatt 2021/22:324 av Alexander Christiansson (SD) 22 februari 2022 Kompetensbristen inom besöksnäringen

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas


Utskottsberedning: 2021/22:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2021/22:124 Genomförande av ändringar i energieffektiviseringsdirektivet om värme, kyla och tappvarmvatten för hushållsbruk

Motion 2021/22:4427 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4427 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:124 Genomförande av ändringar i energieffektiviseringsdirektivet om värme, kyla och tappvarmvatten för hushållsbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens lagförslag med den ändringen


Utskottsberedning: 2021/22:NU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4427 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4427 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider

Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen efter införandet av krav på rapportering av betaltider bör följa upp


Utskottsberedning: 2021/22:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:4300 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.