Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 303
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2022-11-01 –
    • Suppleant 2018-12-14 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Brottslighet mot näringslivet

Interpellation 2021/22:478 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2021/22:478 Brottslighet mot näringslivet av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Det ska vara tryggt att driva företag i Sverige, men verkligheten ser annorlunda ut. Snatteri, hot och rån är i dag vardag för alltför många. All brottslighet som drabbar landets företagare

Inlämnad: 2022-05-04 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:478 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas

Inlämnad: 2022-03-28 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Småföretagens motivation att anmäla brott

Skriftlig fråga 2021/22:1335 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2021/22:1335 Småföretagens motivation att anmäla brott av Alexander Christiansson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Företagares utsatthet för brott är stor och måste bekämpas. Det är även allvarligt att många som utsatts för brott inte anmäler det. År 2022 uppger 29 procent av företagen att

Inlämnad: 2022-03-22 Svarsdatum: 2022-03-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1335 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.