Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vårda Sveriges kristna kulturarv

Motion 2021/22:216 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:216 av Julia Kronlid m.fl. SD Vårda Sveriges kristna kulturarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vårda Sveriges kristna kulturarv och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krafttag

2021-09-22

Motion 2021/22:216 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:216 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2020/21:99 Vårändringsbudget för 2021

Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:99 Vårändringsbudget för 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår i tabell 1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:FiU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 95 kB) Motion 2020/21:4034 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 109 kB)

Samhalls grunduppdrag

Interpellation 2020/21:683 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2020/21:683 Samhalls grunduppdrag av Alexander Christiansson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Samhall som företag grundades 1980 och är i dag ett av svenska statens största företag, sett till antal anställda i Sverige. Ett av Samhalls mål är att 1 100 av medarbetarna varje år ska gå vidare

Inlämnad: 2021-04-26 Svarsdatum: 2021-05-18 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:683 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Samhalls grunduppdrag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se