Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Titel Civilekonom.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexandra.anstrell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-09-20 – 2020-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2020-02-04 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14, 16-17 och 18- (statsrådsersättare 140929-141003 och ersättare 160801-170131). Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19 samt EU-nämnden 18-. Extra suppleant utbildningsutskottet 16-17.
  • Föräldrar

    Karl Eliasson och Maud Lindell.
  • Utbildning

    Åre turist- och hotellskola. Ekon. kand., Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Bykrogen, Åre. Brinkeboda Wärdshus, Mörsil. Lundsgården, Åre. Hummelstugan, Åre. Hotel Weisses Rössl, Sankt Wolfgang, Österrike. Linders Resor. Ticket resebyråer AB. Ticket Travel Group AB.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge. Ledamot, kommunstyrelsen. 2:e vice ordförande, grund- och förskolenämnden. Ledamot, Haninge Holding AB. Representant för kommunförbundet Stockholms län i Operation Kvinnofrid.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderaterna i Haninge. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Stockholms län. Ledamot, Vårljus AB. Ledamot, SRV återvinning AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:899 av Alexandra Anstrell (M) 12 oktober 2021 Den skenande gängkriminaliteten
Interpellationsdebatt 2020/21:856 av Alexandra Anstrell (M) 24 september 2021 Vindkraftens påverkan på Sveriges rennäring
Interpellationsdebatt 2020/21:752 av Alexandra Anstrell (M) 24 september 2021 Buller från vindkraftverk
Interpellationsdebatt 2020/21:892 av Alexandra Anstrell (M) 23 september 2021 Barnfetma

Dokument:

Möjligheter att inventera nyckelbiotoper

Skriftlig fråga 2021/22:949 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2021/22:949 Möjligheter att inventera nyckelbiotoper av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Skogsstyrelsen definierar nyckelbiotoper som en från naturvårdssynpunkt särskilt skyddsvärd miljö biotop där det kan förväntas finnas rödlistade arter. Registrering av nyckelbiotoper innebär i sig

Inlämnad: 2022-01-28 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:949 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Handläggningstider för vapenlicenser

Skriftlig fråga 2021/22:932 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2021/22:932 Handläggningstider för vapenlicenser av Alexandra Anstrell M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Handläggningstiderna för att få vapenlicens i polisregion Stockholm är i dag cirka 2223 veckor. På andra håll i landet är det bara 46 veckor. Handläggningstiderna för vapenärenden inom stora

Inlämnad: 2022-01-27 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:932 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 86 kB)

Sexualisering av flickor i tidig ålder genom slöja

Interpellation 2021/22:278 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2021/22:278 Sexualisering av flickor i tidig ålder genom slöja av Alexandra Anstrell M till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S I dag har vi i Sverige parallella samhällen där en del av den svenska befolkningen lever i frihet medan människor i andra områden begränsas och nekas sina

Inlämnad: 2022-01-14 Svarsdatum: 2022-02-18 Besvarare: Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2021/22:278 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se