Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Titel Civilekonom.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexandra.anstrell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-09-20 – 2020-02-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2020-02-04 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14, 16-17 och 18- (statsrådsersättare 140929-141003 och ersättare 160801-170131). Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19 samt EU-nämnden 18-. Extra suppleant utbildningsutskottet 16-17.
  • Föräldrar

    Karl Eliasson och Maud Lindell.
  • Utbildning

    Åre turist- och hotellskola. Ekon. kand., Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Bykrogen, Åre. Brinkeboda Wärdshus, Mörsil. Lundsgården, Åre. Hummelstugan, Åre. Hotel Weisses Rössl, Sankt Wolfgang, Österrike. Linders Resor. Ticket resebyråer AB. Ticket Travel Group AB.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge. Ledamot, kommunstyrelsen. 2:e vice ordförande, grund- och förskolenämnden. Ledamot, Haninge Holding AB. Representant för kommunförbundet Stockholms län i Operation Kvinnofrid.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderaterna i Haninge. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Stockholms län. Ledamot, Vårljus AB. Ledamot, SRV återvinning AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnäktenskap

Interpellation 2015/16:765 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2015/16:765 Barnäktenskap av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Åsa Regnér S I Sverige får den som är under 18 år inte ingå äktenskap enligt äktenskapsbalken 2014:376I Sverige trädde nya lagändringar i kraft den 1 juli 2014 som bland annat innebär att barn inte längre ska kunna få dispens att gifta sig.

Inlämnad: 2016-08-25 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2015/16:765 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Barnäktenskap

Personalpolitiken inom polisen

Interpellation 2015/16:751 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2015/16:751 Personalpolitiken inom polisen av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Anders Ygeman S Under sommaren har media rapporterat om hur nyutexaminerade poliser inte får en tjänst i närheten av sin bostadsort. I stället har de tvingats att flytta eller byta yrke. Med hänvisning till att det är polisbrist

Inlämnad: 2016-08-04 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:751 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Personalpolitiken inom polisen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se