Ali Esbati (V)

Ali Esbati (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 171
Titel Ekonom.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865022
E-post ali.esbati[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-05-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 130213-130430 och 131114-140929). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 14- och EU-nämnden 19-. Extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 13 och 14. Ledamot riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Ekonomen och taxichauffören Mohammad Taghi Esbati och ekonomen Parvin Eftekhari.
  • Utbildning

    Danderyds gymnasium och Tensta gymnasium, slutår 95. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm, examen 04. Stockholms universitet, kurser i ryska, matematik och filosofi.
  • Anställningar

    Internationell sekreterare, Ung Vänster 95-96. Förbundsordförande, Ung Vänster 01-04. Politisk sekreterare/ekonom, Vänsterpartiets riksdagskansli 05-07. Debattredaktör, Tidningen Klassekampen, Oslo 08. Utredare/Verksamhetschef, Manifest senter for samfunnsanalyse, Oslo 09-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Upphandlingsmyndighetens insynsråd 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Vänsterpartiets partistyrelse 18-. Ledamot, Vänsterpartiets programkommission 98-08 och 12-16, och ordförande 04-08 och 14-16.
  • Litteratur

    Rasismer i Europa, Agora (04, tillsammans med andra). Skyll på demokratin - Eliten, EMU-segern och vänsterns nya uppgifter (04, tillsammans med andra). Från förvirring till förändring - tio röster om behovet av en radikal vänster (05, tillsammans med andra). Agenda - julafton för allt reaktionärt, bloggtexter i urval (06). Högerns svarta bok (10, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

SAS personalpolitik

Interpellation 2021/22:50 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2021/22:50 SAS personalpolitik av Ali Esbati V till Näringsminister Ibrahim Baylan S Som ett led i de ekonomiska nödåtgärderna under pandemin har den hårt drabbade flygsektorn fått stora stöd i olika former. SAS, där den svenska staten har ett betydande ägande, har varit den främsta enskilda mottagaren

Inlämnad: 2021-10-13 Svarsdatum: 2021-10-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:50 av Ali Esbati (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk

Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2016:1145 om offentlig upphandling med den ändringen att ordet bör i 19 kap. 3 ska


Utskottsberedning: 2021/22:FiU14

Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

En politik för studenter

Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. V En politik för studenter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att föreslå hur avgifter för utomeuropeiska studenter ska kunna avskaffas och tillkännager


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se