Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 22 april 2010 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:178 Sekretess och polisregister

Motion 1995/96:Ju27 av Alice Åström (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Ju27 av Alice Åström v med anledning av prop. 1995/96:178 Sekretess och polisregister Inledning Hos Säkerhetspolisen finns handlingar som är av stor betydelse för kunskapen om vårt historiska arv. Allmänheten har ett berättigat intresse av insyn i många av dessa handlingar. För uppgifter


Utskottsberedning: -1995/96:JuU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:176 Förstärkt tillsyn över hälso- och sjukvården

Motion 1995/96:So21 av Stig Sandström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:So21 av Stig Sandström m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:176 Förstärkt tilllsyn över hälso- och sjukvården Vänsterpartiet tillstyrker i allt väsentligt innehållet i regeringens proposition om en förstärkning av tillsynen av hälso- och sjukvården. Vi noterar också att propositionen


Utskottsberedning: ---1995/96:SoU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1995/96:So13 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:So13 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans Inledning Regeringen föreslår i proposition 1995/96:146 åtgärder som syftar till att nuvarande kostnadsutveckling bryts samt att en förbättrad kostnadskontroll uppnås. De åtgärder som


Utskottsberedning: --------1995/96:SoU15
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.