Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:123 Lämplighetsprövning av personal inom förskoleverksamhet, skola och skolbarnomsorg

Motion 1999/2000:Ub41 av Alice Åström (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub41 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:123 Lämplighetsprövning av personal inom förskoleverksamhet, skola och skolbarnsomsorg 1 Inledning En av samhällets viktigaste uppgifter är att skydda människor mot övergrepp av olika slag. I detta uppdrag ingår givetvis inte


Utskottsberedning: -2000/01:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål

Motion 1999/2000:Ju24 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju24 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål 1 Inledning Vänsterpartiet delar den analys regeringen gör vad beträffar behovet av förenklade metoder för internationell rättslig hjälp i brottmål med anledning av den ökade gränsöverskridande


Utskottsberedning: ------1999/2000:JuU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Echelon

Interpellation 1999/2000:311 av Åström, Alice (v)

Pass 322 den 21 mars Interpellation 1999/2000:311 av Alice Åström v till justitieminister Laila Freivalds om Echelon Den senaste tiden har såväl svenska som utländska medier varit fulla av rapporter om det s.k. Echelon-samarbetet. Samarbetet har bl.a. bekräftats av CIA-chefen George Tenet Le Monde den 10 mars 2000Fler

Inlämnad: 2000-03-22 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.