Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf37 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf37 av Stockhaus, Claes v med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvalifikationskrav för bostadstillägg till ålderspensionärer.


Utskottsberedning: -2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

identifiering av poliser vid misstanke om brott

Skriftlig fråga 2000/01:1108 av Åström, Alice (v)

den 25 april Fråga 2000/01:1108 av Alice Åström v till justitieminister Thomas Bodström om identifiering av poliser vid misstanke om brott När poliser blir misstänkta för brott är det alltid mycket allvarligt eftersom det är den yrkesgrupp som har att upprätthålla lag och ordning och dessutom har en mängd befogenheter

Inlämnad: 2001-04-25 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2000/01:80 Ny socialtjänstlag m.m.

Motion 2000/01:So46 av Alice Åström och Yvonne Oscarsson (v)

Motion till riksdagen 2000/01:So46 av Åström, Alice v med anledning av prop. 2000/01:80 Ny socialtjänstlag m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändring i den föreslagna 17 a lagen 1990:52 med särskilda bestämmelser om vård av unga LVU innebärande att barn under 15


Utskottsberedning: -2000/01:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.