Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Osmo Vallo-utredningen

Skriftlig fråga 2001/02:1244 av Åström, Alice ( )

den 27 maj Fråga 2001/02:1244 av Alice Åström v till justitieminister Thomas Bodström om Osmo Vallo-utredningen Stor uppmärksamhet har i dagarna riktats mot den s.k. Vallo-utredningen SOU 2002:37 som granskat myndigheternas förfarande vid brottsutredningen i samband med Osmo Vallos död. Ur flera viktiga synpunkter

Inlämnad: 2002-05-27 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna.

Interpellation 2001/02:413 av Åström, Alice (v)

den 25 april Interpellation 2001/02:413 av Alice Åström v till statsminister Göran Persson om kritik mot Sverige från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna. I en rapport från FN:s kommitté för de mänskliga rättigheterna som presenterades i början av april konstateras att Sverige bryter mot de mänskliga rättigheterna

Inlämnad: 2002-04-25 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism

Motion 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Ju13 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2001/02:135 Sveriges antagande av rambeslut om bekämpande av terrorism. Motivering Att bekämpa internationell


Utskottsberedning: 2001/02:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.