Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 22 april 2010 Frågestund
Frågestund 4 februari 2010 Frågestund
Debatt om förslag 2009/10:FöU3 14 oktober 2009 Signalspaning
Interpellationsdebatt 2008/09:473 av Åström, Alice (v) 4 maj 2009 Den ekonomiska situationen inom Kriminalvården

Dokument:

Kobra Rahmanpour och kvinnors rättigheter i Iran

Skriftlig fråga 2005/06:2141 av Åström, Alice (v)

den 15 september Fråga 2005/06:2141 av Alice Åström v till utrikesminister Jan Eliasson s Kobra Rahmanpour och kvinnors rättigheter i Iran Den 22-åriga kvinnan Kobra Rahmanpour har i Iran väntat i fem år på att bli avrättad, anklagad för att ha mördat sin svärmor. Som ung drömde hon om att studera men tvingades

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Visumtvång för medborgare från Bolivia

Skriftlig fråga 2005/06:2132 av Åström, Alice (v)

den 13 september Fråga 2005/06:2132 av Alice Åström v till utrikesminister Jan Eliasson s Visumtvång för medborgare från Bolivia EU-kommissionen har föreslagit visumtvång för bolivianska medborgares vid inresa till Europa. Som motivering har anförts att det finns ett intensivt och ihållande migrationstryck från Bolivia

Inlämnad: 2006-09-13 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Klustervapen

Skriftlig fråga 2005/06:2001 av Åström, Alice (v)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2001 av Alice Åström v till försvarsminister Leni Björklund s Klustervapen Människorättsorganisationen Human Rights Watch har dokumenterat Israels användning av klustervapen i Libanon. De israeliska klusterbomberna lämnar upp till 14 blindgångare efter sig som orsakar stor förödelse

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.