Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Missbruksvård för utländska medborgare

Skriftlig fråga 2007/08:1643 av Åström, Alice (v)

den 11 september Fråga 2007/08:1643 Missbruksvård för utländska medborgare av Alice Åström v till statsrådet Maria Larsson kd Det har kommit till min kännedom att det förekommit ett fall i landet där en utländsk medborgare av rätten tvingats till fängelse när skyddstillsyn med vårdföreskrift egentligen skulle ha

Inlämnad: 2008-09-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

med anledning av prop. 2007/08:163 Åtgärder för att utreda vissa samhällsfarliga brott, m.m.

Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:163 Åtgärder för att utreda vissa samhällsfarliga brott, m.m. v082 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med en uppföljning


Utskottsberedning: 2008/09:JuU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v) (doc, 52 kB) Motion 2007/08:Ju37 av Alice Åström m.fl. (v) (pdf, 181 kB)

Lagreglering av privata säkerhetsföretag

Skriftlig fråga 2007/08:1299 av Åström, Alice (v)

den 4 juni Fråga 2007/08:1299 Lagreglering av privata säkerhetsföretag av Alice Åström v till justitieminister Beatrice Ask m Det finns i Sverige företag som utbildar personer för arbete i så kallade högriskområden, det vill säga områden där krig pågår eller där man på annat sätt befinner sig i ett instabilt läge.

Inlämnad: 2008-06-04 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.