Alice Åström (V)

Alice Åström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel Behandlingsassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2004-03-17 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-04-01 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2004-04-22 – 2005-09-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-23
    • Suppleant 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-05-05 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 22 april 2010 Frågestund
Frågestund 4 februari 2010 Frågestund
Debatt om förslag 2009/10:FöU3 14 oktober 2009 Signalspaning
Interpellationsdebatt 2008/09:473 av Åström, Alice (v) 4 maj 2009 Den ekonomiska situationen inom Kriminalvården

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:213 Förtursförklaring i domstol

Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:213 Förtursförklaring i domstol s96024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om lag om förtursförklaring i domstol. Motivering Regeringen säger sig ha ambitionen att få ned handläggningstiderna i


Utskottsberedning: 2008/09:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp) (pdf, 146 kB)

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition v063 1 Sammanfattning Fler jobb, bättre jobb Investera Sverige ur krisen Världen står i dag inför två stora utmaningar: en djup ekonomisk kris och oroande klimatförändringar. Vänsterpartiet


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 8 avslag, 8 saknar beslutsinformation

Motion 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 795 kB) Motion 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 1345 kB)

med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget

Motion 2008/09:Fi23 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi23 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget v062 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Inledning 4 4 Stoppa uppsägningarna i kommunerna 4 5 Tidigarelägg infrastrukturprojekt 5 5.1 Konkreta banprojekt med byggstart


Utskottsberedning: 2008/09:FiU21
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2008/09:Fi23 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 185 kB) Motion 2008/09:Fi23 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 483 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.