Alireza Akhondi (C)

Alireza Akhondi (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 285
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alireza.akhondi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2021-09-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2021-09-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, DUA:s politiska referensgrupp.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upphandlingsregler i högre grad behöver göra det möjligt för småföretag att delta och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2021/22:FiU14

Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4231 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Hållbara städer

Motion 2021/22:3497 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3497 av Kerstin Lundgren m.fl. C Hållbara städer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder bör vidtas för att skärpa reglerna för laddinfrastruktur till att också gälla gatuparkering i flerbostadsområden och tillkännager detta för


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU 2021/22:TU7

Motion 2021/22:3497 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:3497 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 101 kB)

Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. C Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ett offentligt mål kan sättas om att det maximalt ska vara 25 medarbetare per chef i välfärdsverksamheter och tillkännager


Utskottsberedning: SoU UbU 2021/22:FiU25

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 102 kB) Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 199 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se