Alireza Akhondi (C)

Alireza Akhondi (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 285
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alireza.akhondi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2021-09-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2021-09-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, DUA:s politiska referensgrupp.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Politiskt tillsatta nämndemän

Motion 2021/22:194 av Alireza Akhondi (C)

Motion till riksdagen 2021/22:194 av Alireza Akhondi C Politiskt tillsatta nämndemän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att man bör se över möjligheten att avskaffa systemet med politiskt tillsatta nämndemän i våra domstolar och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-22

Motion 2021/22:194 av Alireza Akhondi (C) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:194 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 71 kB)

Ett tryggt Sverige, fritt från brott och extremism

Motion 2021/22:193 av Alireza Akhondi (C)

Motion till riksdagen 2021/22:193 av Alireza Akhondi C Ett tryggt Sverige, fritt från brott och extremism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder enligt motionens intentioner vad gäller ett tryggare Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-22

Motion 2021/22:193 av Alireza Akhondi (C) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:193 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 80 kB)

Flaggning av adresser för ambulans

Motion 2021/22:192 av Alireza Akhondi (C)

Motion till riksdagen 2021/22:192 av Alireza Akhondi C Flaggning av adresser för ambulans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder enligt motionens intentioner vad gäller flaggning av adresser för ambulans och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-22

Motion 2021/22:192 av Alireza Akhondi (C) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:192 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se