Amalia Rud Pedersen (S)

Amalia Rud Pedersen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 229
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amalia.rud.pedersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Bostadspolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Bostadspolitik

Dokument:

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. S Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en ny strategi mot hat

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: 2022/23:KU1 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 91 kB) Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 121 kB)

Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. S Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna att göra kollektivtrafiken avgiftsfri för gymnasieungdomar och studerande under sommarmånaderna

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden

Motion 2022/23:2019 av Dzenan Cisija m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2019 av Dzenan Cisija m.fl. S Behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige är ett

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:2019 av Dzenan Cisija m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2019 av Dzenan Cisija m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.