Amanda Lind (MP)

Amanda Lind (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Titel Leg. psykolog.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.lind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljöpartiet

    • Partisekreterare 2016-05-14 – 2019-01-21
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och demokratiminister 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Kultur- och demokratiminister, Kulturdepartementet 090121-.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Midskogsskolan, Luleå, slutår 99. Mänskliga rättigheter, Teologiska högskolan, Stockholm slutår 00. Psykologprogrammet, Umeå universitet, slutår 09.
  • Anställningar

    Vik. lärare, elevassistent, lokalvårdare, kafébiträde 00-01. Leg. psykolog/PTP-psykolog, Barn- och ungdomspsykiatrin, Landstinget Västernorrland 09-11. Partisekreterare, Miljöpartiet 16-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 02-04. Kommunfullmäktig, Härnösand 08-10. Ledamot, samhällsnämnden, Härnösands kommun 08-10 och ordförande 11-14. Kommunalråd och 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen, Härnösand 14-16. Vice ordförande, Kulturforum Västernorrland 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Samtalsledare, Rädda Barnen 02-03. Sammankallande, Miljöpartiet Umeå 03-04. Språkrör, Miljöpartiet Härnösand 10-16. Distriktsordförande, Miljöpartiet Västernorrland 12-16. Ledamot, Miljöpartiets kommun- och landstingskommitté 15-16. Ledamot, SKL:s beredning för kultur- och fritidsfrågor 15-16. Ledamot, Folkbildningsrådets representantskap 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Vårt rullande kulturarv
Interpellationsdebatt 2020/21:876 av Marléne Lund Kopparklint (M) 9 september 2021 Vårt rullande kulturarv
Stillbild från Interpellationsdebatt: Skyddet av det rullande kulturarvet
Interpellationsdebatt 2020/21:870 av Jan Ericson (M) 9 september 2021 Skyddet av det rullande kulturarvet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Återöppnandet av arenasporter och större evenemang
Interpellationsdebatt 2020/21:814 av Annicka Engblom (M) 11 juni 2021 Återöppnandet av arenasporter och större evenemang
Stillbild från Interpellationsdebatt: Återöppningen av kulturen och idrotten
Interpellationsdebatt 2020/21:807 av Viktor Wärnick (M) 11 juni 2021 Återöppningen av kulturen och idrotten
Stillbild från Interpellationsdebatt: En strategi för en återstart av kultursektorn
Interpellationsdebatt 2020/21:799 av Magnus Stuart (M) 11 juni 2021 En strategi för en återstart av kultursektorn
Stillbild från Interpellationsdebatt: De nya föreskrifterna för mediestöd
Interpellationsdebatt 2020/21:754 av Mikael Strandman (SD) 1 juni 2021 De nya föreskrifterna för mediestöd

Dokument:

Musikaliska kvarterets framtid

Interpellation 2022/23:291 av Amanda Lind (MP)

Interpellation 2022/23:291 Musikaliska kvarterets framtid av Amanda Lind MP till Kulturminister Parisa Liljestrand M Fastigheten Musikaliska Akademien på Nybrokajen 11 invigdes år 1877 och är Sveriges första konserthus, byggt för högre musikalisk utbildning. Dess stora scen är Sveriges första konsertsal, och här hölls

Inlämnad: 2023-03-27 Svarsdatum: 2023-04-18 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Interpellation 2022/23:291 av Amanda Lind (MP) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Musikaliska kvarterets framtid

Hat och hot på bibliotek

Interpellation 2022/23:118 av Lawen Redar (S)

Interpellation 2022/23:118 Hat och hot på bibliotek av Lawen Redar S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Under hösten har flera svenska bibliotek fått motta hot och hat efter att de ordnat sagostunder för barn med dragqueens. Drag Story Hour lanserades 2015 i USA av författaren Michelle Tea och syftar till att på

Inlämnad: 2022-12-19 Svarsdatum: 2023-01-17 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Interpellation 2022/23:118 av Lawen Redar (S) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hat och hot på bibliotek

Bemannade skolbibliotek

Interpellation 2022/23:95 av Amanda Lind (MP)

Interpellation 2022/23:95 Bemannade skolbibliotek av Amanda Lind MP till Statsrådet Lotta Edholm L Under en längre tid har vi kunnat följa hur ungas läsande minskat och hur barns läsförmåga blivit allt sämre. Detta är djupt oroväckande. Läsningen är en grund för lärande och bildning, den stimulerar fantasin och ger möjlighet

Inlämnad: 2022-12-02 Svarsdatum: 2023-01-24 Besvarare: Statsrådet Lotta Edholm (L)

Interpellation 2022/23:95 av Amanda Lind (MP) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bemannade skolbibliotek

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.