Amanda Lind (MP)

Amanda Lind (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Titel Leg. psykolog.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.lind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljöpartiet

    • Partisekreterare 2016-05-14 – 2019-01-21
    • Kulturdepartementet

    • Kultur- och demokratiminister 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Kultur- och demokratiminister, Kulturdepartementet 090121-.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet, Midskogsskolan, Luleå, slutår 99. Mänskliga rättigheter, Teologiska högskolan, Stockholm slutår 00. Psykologprogrammet, Umeå universitet, slutår 09.
  • Anställningar

    Vik. lärare, elevassistent, lokalvårdare, kafébiträde 00-01. Leg. psykolog/PTP-psykolog, Barn- och ungdomspsykiatrin, Landstinget Västernorrland 09-11. Partisekreterare, Miljöpartiet 16-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå 02-04. Kommunfullmäktig, Härnösand 08-10. Ledamot, samhällsnämnden, Härnösands kommun 08-10 och ordförande 11-14. Kommunalråd och 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen, Härnösand 14-16. Vice ordförande, Kulturforum Västernorrland 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Samtalsledare, Rädda Barnen 02-03. Sammankallande, Miljöpartiet Umeå 03-04. Språkrör, Miljöpartiet Härnösand 10-16. Distriktsordförande, Miljöpartiet Västernorrland 12-16. Ledamot, Miljöpartiets kommun- och landstingskommitté 15-16. Ledamot, SKL:s beredning för kultur- och fritidsfrågor 15-16. Ledamot, Folkbildningsrådets representantskap 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:46 Ny mervärdesskattelag

Motion 2022/23:2323 av Marielle Lahti m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2323 av Marielle Lahti m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:46 Ny mervärdesskattelag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omformulera konkurrensrekvisitet från inte kan befaras vålla snedvridning av konkurrensen till att en tillämpning

Inlämnad: 2023-02-01 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:2323 av Marielle Lahti m.fl. (MP) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2323 av Marielle Lahti m.fl. (MP) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2022/23:42 Genomförande av tillgänglighetsdirektivet

Motion 2022/23:2319 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2319 av Ulrika Westerlund m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:42 Genomförande av tillgänglighetsdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändring av namn på den föreslagna lagen i enlighet med tillgänglighetsdirektivet och tillkännager

Inlämnad: 2023-01-30 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:SoU10

Motion 2022/23:2319 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2319 av Ulrika Westerlund m.fl. (MP) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen

Inlämnad: 2023-01-16 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.