Amanda Palmstierna (MP)

Amanda Palmstierna (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 27
Titel Miljösamordnare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.palmstierna[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-10-10 – 2022-01-14
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-10-22 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-01-11
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –
    • Ledamot 2019-10-03 – 2022-01-11
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19 och 19- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot EU-nämnden 18-19 och 19-. Suppleant näringsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19 och civilutskottet 18-19 och 19-.
  • Föräldrar

    Barn- och ungdomspsykiatern Kule Palmstierna och tandläkaren Margareta Strandberg.
  • Utbildning

    Landskapsarkitekt, Sveriges lantbruksuniversitet. Fil.kand., statsvetenskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Miljösamordnare, Länsstyrelsen i Stockholms län. Utredningssekreterare. Handläggare, Naturvårdsverket. Utredare, Stockholm Environmental Institute. Oppositionsråd, Järfälla kommun 18-19.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Utredningssekreterare, Utredningen om översynen av miljömålssystemet 08-09.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, kommunstyrelsen, Järfälla kommun 18-19 och ersättare 14-18. Ordförande, Tekniska nämnden. Järfälla kommun 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konsumtionens miljöpåverkan

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna båda MP Konsumtionens miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett mål för konsumtionsbaserade utsläpp och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:MJU16 2019/20:SkU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (pdf, 80 kB)

En hållbar mineralpolitik

Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. MP En hållbar mineralpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur man kan verka för ökad återvinning av oanvända metaller och sten i vår bebyggda miljö urban mining och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU10 2019/20:MJU13 2019/20:MJU15 2019/20:NU11 2019/20:SkU22 2020/21:KU25 2020/21:UU10
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 79 kB) Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 106 kB)

Förläng livet på prylarna och planeten

Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. MP Förläng livet på prylarna och planeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tvinga producenter att berätta för oss konsumenter hur länge deras produkter är byggda för att hålla, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:CU14 2019/20:MJU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.