Amineh Kakabaveh (-)

Amineh Kakabaveh (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Socionom/Fil.Mag.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865546
E-post amineh.kakabaveh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-18 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-02-16 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08- (ersättare 080216-080617). Suppleant konstitutionsutskottet 08, civilutskottet 08 och 10-14, kulturutskottet 08-10, utbildningsutskottet 08-10 och EU-nämnden 14-18.
  • Utbildning

    Fil.mag., Socialhögskolan vid Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Behandlare på behandlingshem för ungdomar 99-. Skolkurator och utredare, Skärholmen, Botkyrka kommun 01-. Projektledare för att kartlägga ungdomars utsatthet för hedersproblematiken, Botkyrka kommun 05-07. Områdessekreterare, Botkyrka kommun 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Skärholmens stadsdelsnämnd 02-06. Ledamot, Skärgårdsstiftelsen. Nämndeman, Svea hovrätt.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Grundare och ordförande, VHEK/Varken Hora Eller Kuvad/NPNS, Ni Putes Ni Soumises. Kvinnors röst på kurdiska i Radio Sydväst 99-. Frivilligt arbete mot hedersvåld och rasism. Årets svensk 17.
  • Litteratur

    Forskningsrapport, FoU - Södertörn, kurdiska föräldrars uppfattningar om könsroller, jämställdhet och migration (07). Respektguiden - varken hora eller kuvad (red. 07). Kurdish Women in Sweden - A feminist analysis of barriers to integration and strategies to overcome them. Social inclusion for young people - breaking down the barriers (07). Amineh, inte större än en Kalasjinikov - från peshmerga till riksdagsledamot (16). Varken hora eller kuvad - kartläggning av 1100 barn och unga samt ett 50-tal föräldrar utsatta för diskriminering och förtryck i hederns namn i Stockholms utsatta områden (16, tillsammans med andra). Varken hora eller kuvad - en kartläggning av attityder till samt förekomsten av diskriminering och förtryck i hederns namn bland 1200 barn och 50 föräldrar i Göteborgs utsatta områden (16, under arbete, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Fängslade och försvunna - Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl.

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V)

Motion till riksdagen 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. M, L, C, MP, KD, S, V Fängslade och försvunna Dawit Isaak, Ahmadreza Djalali och Gui Minhai m.fl. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör agera och kräva frigivning av de politiska fångarna


Utskottsberedning: 2021/22:UU1

Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4174 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, M, L, C, MP, KD, S, V) (pdf, 94 kB)

Förbud mot oskuldsnormer

Motion 2021/22:1063 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, KD, M, C, L, MP)

Motion till riksdagen 2021/22:1063 av Amineh Kakabaveh m.fl. KD, M, C, L, MP Förbud mot oskuldsnormer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör initiera en utredning med uppdrag att formulera en tydlig lagtext som kriminaliserar oskuldsoperationer


Utskottsberedning: JuU

Motion 2021/22:1063 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, KD, M, C, L, MP) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1063 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, KD, M, C, L, MP) (pdf, 84 kB)

Förbud mot religiösa friskolor

Motion 2021/22:814 av Anders Österberg m.fl. (S, -)

Motion till riksdagen 2021/22:814 av Anders Österberg m.fl. S, Förbud mot religiösa friskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbjuda religiösa friskolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:814 av Anders Österberg m.fl. (S, -) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:814 av Anders Österberg m.fl. (S, -) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se