Amineh Kakabaveh (-)

Amineh Kakabaveh (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Socionom/Fil.Mag.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865546
E-post amineh.kakabaveh[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2008-06-18 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-02-16 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-19 – 2008-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2008-09-25 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 08- (ersättare 080216-080617). Suppleant konstitutionsutskottet 08, civilutskottet 08 och 10-14, kulturutskottet 08-10, utbildningsutskottet 08-10 och EU-nämnden 14-18.
  • Utbildning

    Fil.mag., Socialhögskolan vid Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Behandlare på behandlingshem för ungdomar 99-. Skolkurator och utredare, Skärholmen, Botkyrka kommun 01-. Projektledare för att kartlägga ungdomars utsatthet för hedersproblematiken, Botkyrka kommun 05-07. Områdessekreterare, Botkyrka kommun 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Skärholmens stadsdelsnämnd 02-06. Ledamot, Skärgårdsstiftelsen. Nämndeman, Svea hovrätt.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Grundare och ordförande, VHEK/Varken Hora Eller Kuvad/NPNS, Ni Putes Ni Soumises. Kvinnors röst på kurdiska i Radio Sydväst 99-. Frivilligt arbete mot hedersvåld och rasism. Årets svensk 17.
  • Litteratur

    Forskningsrapport, FoU - Södertörn, kurdiska föräldrars uppfattningar om könsroller, jämställdhet och migration (07). Respektguiden - varken hora eller kuvad (red. 07). Kurdish Women in Sweden - A feminist analysis of barriers to integration and strategies to overcome them. Social inclusion for young people - breaking down the barriers (07). Amineh, inte större än en Kalasjinikov - från peshmerga till riksdagsledamot (16). Varken hora eller kuvad - kartläggning av 1100 barn och unga samt ett 50-tal föräldrar utsatta för diskriminering och förtryck i hederns namn i Stockholms utsatta områden (16, tillsammans med andra). Varken hora eller kuvad - en kartläggning av attityder till samt förekomsten av diskriminering och förtryck i hederns namn bland 1200 barn och 50 föräldrar i Göteborgs utsatta områden (16, under arbete, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Överenskommelsen mellan Turkiet och Sverige och respekten för mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2021/22:1778 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1778 Överenskommelsen mellan Turkiet och Sverige och respekten för mänskliga rättigheter av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S Sverige och Finland har kommit överens om att tillmötesgå de krav som Turkiet har ställt för att godkänna dessa länders Natomedlemskap. Finlands president Sauli Niinistö

Inlämnad: 2022-06-29 Svarsdatum: 2022-07-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1778 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 106 kB)

Fängslade journalister och mänskliga rättigheter i förhandlingarna om Natomedlemskap 

Skriftlig fråga 2021/22:1758 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1758 Fängslade journalister och mänskliga rättigheter i förhandlingarna om Natomedlemskap  av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I skuggan av all publicitet som tillkommit kring Sveriges och Finlands eventuella Natomedlemskap tycks starka förträngningsmekanismer ha trätt i kraft i svenska politiska

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1758 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 92 kB)

Demokratiska fri- och rättigheter i Natoförhandlingarna med Turkiet

Skriftlig fråga 2021/22:1757 av Amineh Kakabaveh (-)

Fråga 2021/22:1757 Demokratiska fri- och rättigheter i Natoförhandlingarna med Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S I skuggan av all publicitet som tillkommit kring Sveriges och Finlands eventuella Natomedlemskap tycks starka förträngningsmekanismer ha trätt i kraft i svenska politiska kretsar

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1757 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.