Amir Adan (M)

Amir Adan (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redovisningsansvarig
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-05-03

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-03 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Ordinarie 2010-10-26 – 2016-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-05-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101025). Ledamot kulturutskottet 12-14 och socialutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 10-12, utrikesutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Civilekonomen Eidarus Adan och lärarinnan Lena Adan, f. Thorsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bromma, Stockholm, slutår 04. Ekonomprogrammet, Högskolan i Gävle 04-06. Ekonomi, Stockholms universitet 06-08.
  • Anställningar

    Redovisningsansvarig, Akelius Fastigheter AB, Stockholm 08-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 08-10.
  • Bostadsort

    Hässelby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 20 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:SoU26 14 juni 2018 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik
Debatt om förslag 2016/17:SoU13 20 juni 2017 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk
Debatt om förslag 2016/17:SoU7 4 maj 2017 Folkhälsofrågor

Dokument:

med anledning av skr. 2019/20:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet

Motion 2019/20:3469 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3469 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2019/20:70 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras av lagen om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet


Utskottsberedning: 2019/20:FöU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3469 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3469 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsyn över och uppföljning av lagstiftningen om personlig assistans och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.