Amir Adan (M)

Amir Adan (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redovisningsansvarig
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-05-03

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-03 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Ordinarie 2010-10-26 – 2016-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-05-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101025). Ledamot kulturutskottet 12-14 och socialutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 10-12, utrikesutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Civilekonomen Eidarus Adan och lärarinnan Lena Adan, f. Thorsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bromma, Stockholm, slutår 04. Ekonomprogrammet, Högskolan i Gävle 04-06. Ekonomi, Stockholms universitet 06-08.
  • Anställningar

    Redovisningsansvarig, Akelius Fastigheter AB, Stockholm 08-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 08-10.
  • Bostadsort

    Hässelby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskaffa extra lagfartskostnad för nya delägare i fastigheter

Motion 2016/17:696 av Amir Adan (M)

Motion till riksdagen 2016/17:696 av Amir Adan M Avskaffa extra lagfartskostnad för nya delägare i fastigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra det kostnadsfritt att skriva in ytterligare ägare i en fastighet i efterhand och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2016/17:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:696 av Amir Adan (M) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:696 av Amir Adan (M) (pdf, 54 kB)

Förändra medborgarskapsreglerna

Motion 2016/17:605 av Amir Adan (M)

Motion till riksdagen 2016/17:605 av Amir Adan M Förändra medborgarskapsreglerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en lagändring som möjliggör för alla människor med uppehållstillstånd i Sverige, som gjort allt i sin makt för att styrka sin identitet, att


Utskottsberedning: 2016/17:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:605 av Amir Adan (M) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:605 av Amir Adan (M) (pdf, 54 kB)

Dödförklaring

Motion 2016/17:695 av Amir Adan (M)

Motion till riksdagen 2016/17:695 av Amir Adan M Dödförklaring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna för undantag för personer som kommer i kläm på grund av att svenska myndigheter inte godkänner vissa länders handlingars bevisvärde vid dödförklaringar


Utskottsberedning: 2016/17:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:695 av Amir Adan (M) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:695 av Amir Adan (M) (pdf, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se