Amir Adan (M)

Amir Adan (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redovisningsansvarig
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-05-03

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-03 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Ordinarie 2010-10-26 – 2016-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-05-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101025). Ledamot kulturutskottet 12-14 och socialutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 10-12, utrikesutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Civilekonomen Eidarus Adan och lärarinnan Lena Adan, f. Thorsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bromma, Stockholm, slutår 04. Ekonomprogrammet, Högskolan i Gävle 04-06. Ekonomi, Stockholms universitet 06-08.
  • Anställningar

    Redovisningsansvarig, Akelius Fastigheter AB, Stockholm 08-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 08-10.
  • Bostadsort

    Hässelby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Alkoholskatt

Skriftlig fråga 2016/17:884 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:884 Alkoholskatt av Amir Adan M till Statsrådet Gabriel Wikström S Grunden i den svenska alkoholpolitiken bygger på kontrollerad försäljning. Men på sikt leder de ständigt ökade skatterna till att incitamenten stärks för smugglare, kriminella, men också helt vanliga konsumenter, att åka över gränsen och

Inlämnad: 2017-02-16 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:884 av Amir Adan (M) (pdf, 86 kB)

Fysisk aktivitet i skolan

Skriftlig fråga 2016/17:778 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:778 Fysisk aktivitet i skolan av Amir Adan M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Vi vet att barn och ungdomar är mer stillasittande nu än förr och att allt fler unga drabbas av övervikt och fetma. Ungdomar behöver röra sig mer på i första hand fritiden, men även i skolan bör eleverna ha mer fysisk

Inlämnad: 2017-02-01 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:778 av Amir Adan (M) (pdf, 75 kB)

Illegala vapen

Skriftlig fråga 2016/17:572 av Amir Adan (M)

Fråga 2016/17:572 Illegala vapen av Amir Adan M till Statsrådet Anders Ygeman S Stora mängder vapen fortsätter att föras in i Sverige och många gånger kommer dessa vapen från Balkan. Polisen hittar varje år omkring 600 skjutvapen. I snitt är det ett eller två varje dag, året om. I storstadslänen har användningen av illegala

Inlämnad: 2016-12-21 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:572 av Amir Adan (M) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se